25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zastrzelony przy Grobie Józefa

Ocena: 5
415

Podczas starć między Palestyńczykami a izraelską armią przy Grobie Józefa w palestyńskim mieście Nablus 20 lipca został zastrzelony 19-letni Palestyńczyk.

fot. Rob Bye /www.unsplash.com

Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że w wyniku ostrzału cztery inne osoby zostały ranne, a 30 porażone gazem łzawiącym, w tym dziecko i 12-letnia dziewczynka.

Według izraelskiej armii, podejrzani strzelali do sił porządkowych, rzucali ładunkami wybuchowymi i kamieniami oraz podpalali opony. Wojsko eskortowało grupę żydowskich Izraelczyków do miejsca, czczonego jako grób ich biblijnego przodka Józefa.

Media izraelskie informują, że wśród odwiedzających byli szef izraelskiej policji Kobi Shabtai i Hanamel Dorfman, szef sztabu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Narodowego.

Gazeta „Haaretz” twierdzi, że za atak na grupę zwiedzających odpowiedzialny jest batalion Brygad Al-Kuds z Nablusu, zbrojne skrzydło grupy terrorystycznej Islamski Dżihad.


SPRAWDŹ TEŻ: Pramatki Ludu Izraela
 

Oficjalnie Grób Józefa, syna biblijnego patriarchy Jakuba, znajduje się na leżącym pod kontrolą palestyńską obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu. Dotychczas armia izraelska koordynowała i zabezpieczała wizyty żydowskich wiernych w określonych godzinach, przy czym często dochodziło do starć między żołnierzami a Palestyńczykami.

W ostatnich latach przy Grobie Józefa wielokrotnie dochodziło do starć i niszczenia tego miejsca. W sierpniu ubiegłego roku został zastrzelony 17-letni Palestyńczyk, a 30 innych zostało rannych.

Walki między izraelskimi żołnierzami a Palestyńczykami w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca podczas tzw. zamieszek tunelowych w 1996 r. i po rozpoczęciu drugiej intifady jesienią 2000 r. pochłonęły wiele ofiar. Przez pewien czas grobowiec był nieczynny, teraz jest otwarty dla Żydów w określonych godzinach dla wcześniej zorganizowanych grup.


ZOBACZ TEŻ: 75 lat Izraela
 

Po zajęciu Zachodniego Brzegu przez Izrael w 1967 r. muzułmanom zakazano sprawowania kultu w sanktuarium i stopniowo przekształcono je w żydowskie miejsce modlitewne.

Na mocy porozumień z Oslo z 13 września 1993 r. o wzajemnym uznaniu Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Grób Józefa miał pozostać pod administracją izraelską jako enklawa na terytorium palestyńskim.

Jednak po palestyńskim ataku na izraelskich żołnierzy przy grobowcu jesienią 2000 r., izraelska armia zrezygnowała z ciągłej ochrony tego miejsca. Do dziś pobożni żydzi nadal pielgrzymują do grobu swego praojca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter