19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakonnica odznaczona przez prezydenta

Ocena: 0
1817

– Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują – mówi w rozmowie z KAI s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, założycielka "Domów Pokoju" – sierocińców w Jerozolimie i Betlejem. Została ona odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Z kolei wieczorem 86-letnia siostra zakonna otrzyma w poznańskiej archikatedrze Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka.

– To jest niewątpliwie dzieło Boże, które ma na celu bronić każde życie od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Te domy, w których dzieci otrzymują darmową edukację, utrzymują się tylko dzięki dobrodziejom, nie pobieramy żadnych funduszy państwowych – podkreśla elżbietanka w rozmowie z KAI.

Uroczystość wręczenia jej Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski odbyła się przed południem w Pałacu Prezydenckim. W imieniu głowy państwa odznaczenie wręczył jej prezydencki minister Adam Kwiatkowski. S. Włodarczyk została uhonorowana za ponad 50-letnią działalność w Ziemi Świętej, gdzie w 1967 r. wraz z drugą elżbietanką, s. Imeldą Płotką, rozpoczęła tworzenie "Domu Pokoju" – pierwszego sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie, służącego bezdomnym i porzuconym dzieciom. W 2010 r. rozpoczęła się budowa kolejnego "Domu Pokoju", tym razem w Betlejem.

Do tej pory "Domy Pokoju" pomogły ok. 400 dzieciom. Obecnie w jerozolimskim domu przebywa 18 dzieci, a w betlejemskim – 25. Jak podkreśla s. Rafała, jednym z symboli pomocy udzielanej tam potrzebującym jest 30 drzewek posadzonych w ogrodzie okalającym sierociniec na Górze Oliwnej, z których każde nosi imię dziecka, uratowanego dzięki wsparciu sióstr przed aborcją.

– Każde z tych drzewek ma swoją piękną i wzruszającą historię – zapewnia s. Rafała.

Pytana o dalsze plany, wyraża nadzieję na powrót do Ziemi Świętej. – Trzeba się modlić, żeby przełożeni jeszcze mnie tam posłali, bo ja wciąż jestem pełna zapału! – mówi.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski to nie jedyne odznaczenie, jakim uhonorowana została s. Rafała za wieloletnią działalność na Bliskim Wschodzie. Dziś wieczorem, z rąk przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, otrzyma Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka. Jak podkreśla siostra zakonna, otrzymane odznaczenie to zachęta do życia według wartości ewangelicznych i patriotycznych.

– Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują – zachęca s. Rafała.

S. Rafała Włodarczyk urodziła się 11 kwietnia 1931 r. W tym samym roku siostry elżbietanki rozpoczęły działalność w Jerozolimie. Ona sama wyjechała do Ziemi Świętej w 1961 r., a w 1967 r. wraz z s. Imeldą Płotką przystąpiła do organizowania pomocy dla osieroconych i porzuconych na ulicach Jerozolimy dzieci. Doprowadziła do otwarcia sierocińca "Dom Pokoju" na Górze Oliwnej, a następnie posługiwała w kolejnym z domów, otwartym w 2010 r. w Betlejem. W sumie spędziła w Ziemi Świętej 52 lata. Obecnie mieszka na terenie poznańskiej prowincji sióstr elżbietanek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter