29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zagrożone istnienie dziecięcego telefonu zaufania

Ocena: 0
569

117 tys. połączeń rocznie, w najtrudniejszych przypadkach interwencje we współpracy z policją – tak od ponad ośmiu lat działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę alarmuje, że z powodu utraty finansowania publicznego istnienie linii jest zagrożone.

fot. Delwin Steven Campbell/Foter.com/CC BY

Linia 116 111 została uruchomiona decyzją Komisji Europejskiej i w Polsce działa od listopada 2008 r. Od początku istnienia telefonu zaufania konkursy na jego prowadzenie wygrywała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wówczas pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje). Utrzymanie telefonu wspierało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a także przez pewien okres Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– W 2016 r. po raz pierwszy MSWiA nie ogłosiło konkursu, skończyła się też dotacja MEN. Wobec czego w 2017 r. nie ma już żadnej rządowej dotacji na telefon zaufania. Linia jest w kryzysie, środki publiczne były ważnym źródłem finansowania tego telefonu – powiedziała PAP prezeska Fundacji DDS Monika Sajkowska.

Linia 116 111 jest ogólnopolska, całkowicie bezpłatna i anonimowa. Działa siedem dni w tygodniu w godz. 12–20. Z konsultantami można skontaktować się także za pośrednictwem strony www.116111.pl. Z telefonu mogą korzystać dzieci i młodzież potrzebujące pomocy oraz ofiary przemocy. Konsultanci obsługujący telefon zaufania udzielają porad, a także – na mocy porozumienia z policją – reagują w sytuacji, gdy z rozmowy telefonicznej wynika, że życie lub zdrowie dziecka może być zagrożone.

Przez ponad osiem lat działania linii 116 111 w Polsce, konsultanci odebrali blisko milion połączeń telefonicznych, odpowiedzieli na ponad 37,5 tysiąca wiadomości online, a także podjęli ponad 700 interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dzieci. Jak powiedziała PAP Sajkowska, "interwencje kryzysowe" podejmowane są np., gdy dzwoniące dziecko informuje, że zamierza podjąć próbę samobójczą. – Wówczas na mocy porozumienia z Komendą Główną Policji zgłaszamy taki przypadek, a policja lokalizuje miejsce, z którego dzwoni dziecko i podejmuje interwencję – wyjaśnia Sajkowska.

Jak podkreśla prezeska Fundacji "linia pełni bardzo ważną rolę, której nie realizuje żadna inna instytucja publiczna, a jednocześnie nie jest ze środków publicznych w żadnej mierze finansowana". – Jest to dla nas problemem, bo wiemy, że nie możemy zabrać dzieciom tego numeru, a z drugiej strony jego utrzymanie przekracza możliwości Fundacji – dodała.

FDDS podkreśla, że numer 116 111 jest szeroko promowany – w polskich szkołach, w internecie, na rządowych i samorządowych portalach. – Dzieci ufają, że mogą liczyć na pomoc. Nie możemy zawieść ich zaufania – przekonuje Fundacja. 

Organizacja apeluje o bezpośrednie wpłaty na utrzymanie telefonu, których dokonać można poprzez stronę internetową http://fdds.pl/telefon/. – Bez Twojego wsparcia dzieci mogą stracić możliwość pomocy w najtrudniejszych chwilach ich życia. Liczy się nawet najmniejsza kwota! – podkreśla Fundacja.

W sprawie finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży interweniował w 2016 r. w MSWiA Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W lutym 2016 r. resort odpowiedział, że decyzja Komisji Europejskiej o utworzeniu ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych "nie nakłada na państwa członkowskie UE zobowiązania do finansowania" tych numerów na swoim terytorium. Jak oświadczyło wówczas MSWiA, KE zobowiązała jedynie państwa członkowskie do zarezerwowania numerów 116, w tym telefonu 116 111 oraz "poinformowania społeczeństwa o jego dostępności".

W 2007 r. Komisja Europejska zdecydowała o rezerwacji krajowego zakresu numerów zaczynających się na 116 na usługi społeczne. Chodziło o to, by obywatele całej Europy mogli otrzymać tę samą usługę, dzwoniąc na ten sam numer. Linia 116 000 to numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci, 116 111 – telefon zaufania dla dzieci, a numer 116 123 został zarezerwowany dla telefonu zaufania dla dorosłych. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter