16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zadośćuczynienie za namaszczenie - sąd oddalił pozew

Ocena: 0
1861
Sąd apelacyjny po raz kolejny uznał za bezzasadne roszczenia Jerzego R., który domagał się 90 tys. zł zadośćuczynienia za udzielenie mu w szpitalu – bez jego zgody – sakramentu namaszczenia chorych.
2014-01-26 23:56
sg na podst. prawo.mp.pl
fot. sxc.hu


Do wspomnianego zdarzenia doszło w 2009 roku. Jerzy R. po zabiegu kardiologicznym był w śpiączce farmakologicznej. Ponieważ jego życie było zagrożone, ksiądz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. Pacjent uznał, że naruszono zasady wolności sumienia. Nikt bowiem przed udzieleniem sakramentu nie sprawdził, czy jest chrześcijaninem.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu do wyroku, że Jerzy R. nie udowodnił, że doznał szkody psychicznej czy fizycznej, nie potrzebował pomocy psychologa ani psychiatry, ani nie wykazał, że poniósł jakiekolwiek wydatki w związku z krzywdą, której miał doznać. Dlatego apelację oddalono i nie przyznano pacjentowi pieniężnego zadośćuczynienia.

Sąd zaznaczył, że jeśli ze strony szpitala doszło do winy, to była ona nieumyślna i „w postaci lekkomyślności”. Przypomniał też pewne nieścisłości: np. fakt, że pozew złożono dwa lata po tym, jak mężczyzna dowiedział się o całym zdarzeniu, co wskazuje według sądu, że "jego poczucie krzywdy nie było takie, jak deklarował podczas procesu”  oraz kwestię mylenia przez Jerzego K. pojęć "agnostyk" i "ateista", co w przekonaniu sądu może świadczyć, że jest „nie do końca świadomy swej duchowej tożsamości”.

Sprawa Jerzego R. najpierw trafiła do Sądu Okręgowego w Szczecinie, który w styczniu 2012 r. oddalił powództwo. Sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Innego zdania był natomiast Sąd Najwyższy, który orzekł we wrześniu 2013 roku, że namaszczenie nieprzytomnego chorego bez jego zgody jest naruszeniem dóbr osobistych. Sprawa została cofnięta do ponownego rozpatrzenia przez sąd apelacyjny, który jednak potwierdził swój wcześniejszy wyrok. Pełnomocnik Jerzego R. zapowiedział, że jego klient z pewnością złoży skargę kasacyjną od wyroku.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -