31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za rodziną

Ocena: 0
1442

Polityka rodzinna w UE jest wewnętrzną sprawą każdego kraju członkowskiego, jednak głos rodzin potrzebny jest w instytucjach europejskich.

fot. Radek Molenda/Idziemy

W jaki sposób może być realizowany? Odpowiedzią jest inicjatywa Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych FAFCE. Jej sekretarz generalny Nicola Speranza oraz wiceprzewodniczący Vincenzo Bassi, adwokat i działacz Włoskiego Forum Rodzin, gościli w Polsce na zaproszenie Zespołu ds. Rodziny przy KPRM.

– FAFCE została uznana przez Radę Europy jako organizacja pozarządowa współpracująca z instytucjami europejskimi ze statusem uczestnika. Mamy więc na wszystkich spotkaniach Komisji Europejskiej czy Europarlamentu prawo dostępu do dokumentów i prawo zabierania głosu. Decyzje podejmowane przez UE wpływają na życie każdej rodziny, a więc trzeba wykorzystać moment, kiedy od 23 do 26 maja odbywać się będą wybory do Parlamentu Europejskiego. FAFCE opracowała „Manifest rodzinny”, który skierowaliśmy do wszystkich kandydatów w tych wyborach, aby się zdeklarowali, czy w swojej działalności będą stosować family mainstreaming, czyli popieranie polityki przyjaznej dla rodziny – mówi Vincenzo Bassi.

„Manifest rodzinny” oprócz podstawowych deklaracji ochrony życia od poczęcia zawiera w 10 punktach zobowiązania m.in. do uznania, że to ojciec i matka są pierwszymi i podstawowymi wychowawcami swoich dzieci, podpisania Paktu na rzecz urodzeń, wzmacniania głosu organizacji rodzinnych w tworzeniu programów europejskich oraz działań na rzecz ekonomicznego wspierania rodzin.

– „Manifest” będziemy wysyłać do kandydatów na europosłów. Uruchomiliśmy także stronę internetowa www.voteforfamily2019.eu. Kandydaci ze wszystkich państw mogą przez nią zadeklarować poparcie dla jego tez. W ten sposób chcemy wszystkim pokazać, jak wykorzystać swój głos w eurowyborach i poprzeć kandydatów przyjaznych rodzinie – dodaje Nicola Speranza. Wszystkie nazwiska osób, które podpiszą „Manifest” FAFCE zamierza podać do publicznej wiadomości w poszczególnych krajach 15 maja.

Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) ma siedzibę w Brukseli. Reprezentuje 20 organizacji rodzinnych z 15 krajów Europy. W Polsce do FAFCE należą Przymierze Rodzin, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i, jako organizacja współpracująca, Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”’.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter