27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Saskiej Kępy do MHP. Pomnik Berlinga zostanie przeniesiony

Ocena: 0.1
1097

Stojący na Saskiej Kępie w stolicy pomnik gen. Zygmunta Berlinga zostanie do końca roku przeniesiony do Muzeum Historii Polski; na jego miejscu ma powstać skwer – poinformował PAP rzecznik dzielnicy Praga-Południe Andrzej Opala. Jak dodał, koszt przenosin pomnika to około 50 tys. zł.

fot. Tadeusz Rudzki - Praca własna (fragment), CC BY-SA 3.0, Link

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został odsłonięty w 1985 r.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

Po roku 1989 jego pomnik kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą.

Decyzję o usunięciu pomnika podjęto na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. W rozmowie z PAP rzecznik Pragi-Południe Andrzej Opala poinformował, że dzielnica jest zobligowana do usunięcia pomnika do końca roku. Ma on trafić do Muzeum Historii Polski.

– Decyzja wojewody jest jednoznaczna, musimy przenieść, tylko szukamy środków na wykonanie całego przedsięwzięcia – powiedział Opala. Dodał, że mimo względnie niskiego kosztu przenosin, szacowanego na 50 tys. zł, dzielnica najpierw musi się skupić na priorytetowych wydatkach, m.in. na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu.

Opala powiedział, że propozycja samorządowców zakłada, iż na miejscu pomnika powstanie skwer. Zachęcił jednak, by mieszkańcy dzielnicy zgłaszali swoje pomysły na zagospodarowanie tego miejsca w ramach budżetu obywatelskiego.

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej w Warszawie zlikwidowano m.in. Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter