29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XX Dzień Papieski w stulecie urodzin

Ocena: 0
513

Wiadomo już, że w roku setnych urodzin św. Jana Pawła II poświęcony mu, już dwudziesty Dzień Papieski odbędzie się 11 października, a jego hasłem będzie zawołanie biskupie Karola Wojtyły „Totus Tuus” (Cały Twój).

Fot. episkopat.pl

Podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, poświęconej przedstawieniu idei i przebiegu najbliższego Dnia Papieskiego, wział udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Chcemy, żeby to Totus Tuus, które jak wiemy było hasłem biskupim Karola Wojtyły a potem kardynała Wojtyły i papieża Jana Pawła II, było jakąś formą syntezy pontyfikatu po tych 20 latach działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bowiem w tym haśle zawiera się to wszystko co on chciał nam powiedzieć, wybierając te dwa słowa +Cały Twój – Totus Tuus+ jako hasło swojej biskupiej posługi

– mówił kard. Nycz. Wskazał takze na zbieżność teologii i duchowości maryjnej między Karolem Wojtyłą a Prymasem Wyszyńskim. Obaj zawierzyli Bogu przez wstawiennictwo Maryi.

Głos zabrał także ks. Łukasz Nycz, koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zapowiadająć, że w tym roku Fundacja pragnie pokazać stypendystom Kraków, tak bliski św. Janowi Pawłowi II, a także Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.

W tym roku wakacyjne obozy formacyjne dla stypendystów odbędą się w Krakowie, Gnieźnie oraz Myczkowicach w Bieszczadach. Weźmie w nich udział odpowiednio 1100 uczniów, 650 studentów i 250 maturzystów.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podsumował XIX Dzień Papieski i zbiórkę na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Łącznie udało się zebrać 8,3 mln zł, czyli prawie 5% więcej niż w roku poprzednim. Pozwoli to na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 2000 stypendystów.

Konferencji w Sekretariacie KEP towarzyszło już po raz 18. spotkanie opłatkowe prezydentów i przedstawicieli ponad 40 miast i miejscowości papieskich - miejscowości, które w czasie swoich pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II.


Fot. episkopat.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter