19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stare Powązki: 76 wyremontowanych grobów, nowe alejki i bezpłatne lekcje

Ocena: 4.75
710

Przed uroczystością Wszystkich Świętych, istniejąca od półtora roku Fundacja Stare Powązki podsumowała dotychczasowe działania związane między innymi z renowacją grobów na warszawskich Powązkach. W ostatnich dniach na nekropolii pojawiły się również pulpity z aplikacją mobilną, która ułatwia poszerzanie wiedzy o Starych Powązkach.

fot. www.archwwa.pl

W minionym roku Fundacja Stare Powązki przeprowadziła renowację 52 grobów ministrów II Rzeczypospolitej oraz 24 miejsc spoczynku powstańców warszawskich. Jednocześnie prowadzone są prace nad przywróceniem historycznej nawierzchni w Alei Zasłużonych i Alei Katakumbowej.

Prowadzimy również prace związane z infrastrukturą cmentarza – zainstalowano nowe ujęcia wody, w kształcie nawiązującym do XIX-wiecznych ręcznych pomp, pracom konserwatorskim poddawane są również słupki wyznaczające numery kwater. Aby to wszystko było czytelne dla osób, które przychodzą odwiedzać swoich bliskich oraz turystów i uczniów

– powiedział Karol Gądzik z zarządu Fundacji Stare Powązki w czasie konferencji prasowej w siedzibie fundacji przy Cmentarzu Powązkowskim.

Wystarczy wejść za mur cmentarza, aby przekonać się jaki jest tam ruch nie tylko odwiedzających, ale związany z wykonywanymi w tym miejscu pracami

– powiedział ks. Jacek Laskowki, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza i prezes fundacji.

Działania edukacyjne

Fundacja uruchomiła portal edukacyjny, który umożliwia szkołom w całej Polsce zorganizowanie lekcji z historii lub historii sztuki na Starych Powązkach. W ostatnich dniach na terenie cmentarza zainstalowano również pulpity edukacyjne z aplikacją Stare Powązki, która zwiera historię cmentarza oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku.

To innowacyjne rozwiązanie, które pomaga w poszerzaniu wiedzy o historii Starych Powązek oraz przywraca pamięć o osobach, które na nich spoczywają. Lekcje na Starych Powązkach cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, prowadzą je licencjonowani przewodnicy warszawscy z zespołu Fundacji Stare Powązki

– wyjaśnił Karol Gądzik.

Istniejąca od półtora roku Fundacja Stare Powązki, powołana przez archidiecezję warszawską, prowadzi działania z zakresu ochrony, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, a poprzez liczne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży promuje Stare Powązki jako dziedzictwo kulturowe.

Cmentarz Powązkowski jest od ponad dwustu lat nierozerwalnie związany z historią Warszawy, a obiekty znajdujące się na cmentrazu mają wielką wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. W 2014 roku Cmentarz Stare Powązki został uznany za pomnik historii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter