15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wymiana dwustronna

Ocena: 0
532

Dzień Adopcji Serca obchodzimy 5 września, w liturgiczne wspomnienie Matki Teresy z Kalkuty.

fot. arch. Ruchu Maitri

– Dwukrotnie odwiedzałem Rwandę i Kongo – wspomina Wojciech Zięba z Poznania, członek katolickiego Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, inicjator Adopcji Serca. – Pierwszy raz byłem tam w lutym 1997 r. Po wojnie w Rwandzie w 1993 r. zostało tysiące osieroconych dzieci. Szokiem był widok pięcioletniej dziewczynki, która miała pod opieką jeszcze młodsze dziecko. Według misjonarzy 80 proc. dzieci włączonych wtedy do Adopcji Serca zmarłoby, gdyby nie nasza pomoc.

– Już w dzieciństwie miałem świadomość, że Pan Jezus za mnie umarł na krzyżu i czułem, że to mnie do czegoś wzywa – zwierza się Wojciech Zięba. – W latach 70. telewizja pokazywała umierających z głodu w Sahelu, gdzie panowała ogromna susza. I kiedy na Mszy Świętej pojawił się misjonarz z Sahelu, dałem mu wszystko, co miałem przy sobie. Wkrótce na Pielgrzymce Warszawskiej spotkałem założyciela Ruchu „Maitri” – Jacka Wójcika. To był rok 1977. Po pielgrzymce założyłem wspólnotę Ruchu „Maitri” w Gdańsku, a niedawno w Poznaniu.

Potrzebna długofalowa pomoc

Ruch „Maitri” wysyłał do Rwandy dary i pieniądze. Okazało się jednak, że potrzebna jest pomoc długofalowa dla pozostałych po ludobójstwie sierot. Wojciech Zięba zainspirował się opowieściami z Zachodu, gdzie obejmowano opieką finansową konkretne dzieci. Tak w roku 1995 we współpracy z pallotyńskimi misjonarzami w Rwandzie zrodził się pomysł Adopcji Serca, w ramach której ofiarodawca wspiera konkretne dziecko, znane z imienia i nazwiska, bez konieczności faktycznego przysposobienia i wyrywania dziecka ze znanego mu środowiska. Misjonarze podjęli się wyszukiwać potrzebujące dzieci.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -