20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyklętym niezłomnym

Ocena: 0
961

Warszawsko-praskie uroczystości w hołdzie żołnierzom niepodległościowego podziemia 1944-63 rozpoczęły się 27 lutego w południe na Cmentarzu Bródzieńskim.

W miejscu potajemnych pochówków bohaterów, w kwaterze 45N, odbył się Apel Poległych, wieczorem zaś w Centrum Kultury w Łomiankach miała miejsce promocja książki „Ostatni list do matki” Leszka Andrzeja Mroczkowskiego ps. Prus.

W uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Floriana w niedzielę 28 lutego uczestniczyli bohaterowie naszej wolności i ich rodziny. Z historycznymi sztandarami asystowali członkowie grup rekonstrukcji historycznej „Niepodległość” i „Zgrupowanie Radosław”. Eucharystii przewodniczył bp Marek Solarczyk. – Żołnierze walczący z komunistycznym reżimem są dla nas ważnym przykładem choćby w tym, że w sposób jasny i wyjątkowy potrafili pokazać, iż życie dla takich wartości jak Bóg, honor i Ojczyzna ma sens – mówił.

Proboszcz katedry ks. Bogusław Kowalski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który dziękował zebranym za podtrzymywanie pamięci o żołnierzach wyklętych i zapewnił o szybkiej odpowiedzi na społeczny apel w sprawie dalszych poszukiwań szczątków bohaterów m.in. na Łączce.

Wręczono też medale „Zło dobrem zwyciężaj”, którymi kapituła orderu Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego uhonorowała niezłomnych: Mariana Pawełczaka ps. Morwa, Władysława Sieradzkiego ps. Kordian, Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar, Longina Wojciechowskiego ps. Ronin oraz pośmiertnie: Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Józefa Franczaka ps. Lalek, Józefa Karasia ps. Ogień i ks. Władysława Gurgacza ps. Ojciec. Przyznano również medale za kultywowanie pamięci o naszej tożsamości historycznej. Otrzymali je: Hubert Kossowki – pośmiertnie, bp Marek Solarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Tomasz Łabuszewski, Tadeusz Płużański i Andrzej Rogowski. Spotkanie w katedrze zakończył wykład dr Tomasza Łabuszewskiego z IPN-u. W tym samym czasie w Parku Skaryszewskim trwała warszawska edycja ogólnopolskiego biegu „Tropem wilczym”.

Wieczorem w Teatrze Oratorium przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej odbył się koncert „Forteca”, podczas którego zabierano fundusze na działalność fundacji zajmujących się krzewieniem pamięci o żołnierzach niezłomnych. Późnym wieczorem Mszą Świętą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach rozpoczęła się uroczystość Krzyża Pamięci Bohaterom Walk 1944-63. – Ojczyzna to obowiązek. Jeśli jest w potrzebie, mamy ją chronić – mówił w kazaniu ks. Władysław Majkowski SCJ. – Dziś naszym zobowiązaniem jest też przywracać do życia historycznego żołnierzy wyklętych – wskazał, dodając, że ci, którzy chcą przemilczać historię, wciąż popełniają zbrodnie. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rtm. Witolda Pileckiego.

Centralna Msza Święta Dnia Żołnierzy Wyklętych na warszawskiej Pradze odbyła się 1 marca w katedrze św. Floriana pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC.

Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

Idziemy nr 10 (544), 6 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter