19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wydarzenia z kraju

Ocena: 0
451

Prezentujemy interesujące wydarzenia z kraju. 

Fot. pixabay.com/CCO

Ks. Blachnicki odznaczony. Ks. Franciszek Blachnicki zostanie pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego 6 sierpnia na górze Błyszcz k. Tylmanowej: godz. 13.30 – przekazanie orderu przez prezydenta przedstawicielom założonego przez duchownego Ruchu Światło-Życie, godz. 14 – Msza św. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL. 

Fot. Wikipedia

Modlitwa za biskupa. Po operacji przeszczepu wątroby stan abp. Andrzeja Czai – metropolity opolskiego – jest wciąż poważny, ale stabilny. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę. 

Co Niemcy zniszczyli… 500 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymają księża sercanie na odbudowę zabytkowej kaplicy św. Anny w Stopnicy-Kątach Starych. Wzniesiona w 1701 r., 7 listopada 1944 r. została wysadzona przez Niemców w odwecie za udzielenie schronienia partyzantom. Zachowały się fundamenty i fragmenty murów przejścia z nawy do kaplicy, która służyła partyzantom do prowadzenia działalności konspiracyjnej, m.in. radiostacji. Całkowity koszt inwestycji opiewa na ok. 4 mln zł. Obecnie jest odbudowana w 50 proc.

Komu przeszkadzała? W Białymstoku zdewastowano wystawę „Szlakiem Ostrobramskiej ? tam, gdzie w Atenach bije polskie serce" na Alei Bluesa. Połamano plansze ze zdjęciami, a niektóre wybito z ram stelaży. Organizator zgłosił akt wandalizmu białostockiej policji.

Potrzeba Szlachetnych. Trwa rekrutacja wolontariuszy do programu Szlachetnej Paczki, który co roku umożliwia bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym w całej Polsce – w 2022 r. 12 tys. wolontariuszy dotarło do 23 tys. rodzin i zdecydowało o pomocy dla 1,5 tys. z nich. Potrzeba jeszcze 9,5 tys. wolontariuszy. Zgłoszenia: www.szlachetnapaczka.pl.

Ustawa Kamilka. Po tym, jak Sejm uchwalił ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy, mającą zwiększyć ochronę dzieci przed przemocą i wzmocnić podmiotowe traktowanie najmłodszych w trakcie procedur sądowych, trafiła ona pod obrady Senatu. O jak najszybsze zajęcie się tym projektem apelują do izby wyższej organizacje prorodzinne.

Nieudany bojkot. Sieć sklepów budowlano-wnętrzarskich Leroy Merlin, którą od ponad roku mocno krytykowano za niewycofanie się z Rosji, w 2022 r. zwiększyła w Polsce sprzedaż o 10,1 proc. do 8,6 mln zł, za to jej zysk skurczył się o dwie trzecie, do 123,9 mln zł. Zatrudnia 13 tys. osób.

Promile na ekranie. Przewodniczący Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji nałożył na nadawcę stacji Power TV 30 tys. zł kary za wyemitowanie w tzw. czasie chronionym teledysku zespołu Weekend, pokazującego mężczyzn pijących alkohol. Stacja od wielu miesięcy czeka też na decyzję KRRiT przedłużeniu jej koncesji.

Tęcza bez kary. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ukarze Telewizji Polskiej za wyemitowanie występu zespołu Black Eyed Peas z tęczowymi opaskami na ramionach podczas „Sylwestra Marzeń” ? dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca wyjaśnił regulatorowi, że nie ma możliwości cenzurowania treści zgodnych z prawem, będących wyrazem twórczej ekspresji. ? Rada nie ma również uprawnień, które dotyczyłyby jakiegokolwiek wpływania na kształt oferty programowej, w tym na dobór zaproszonych do udziału gości ? informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Internet wolniejszy od reklamy. Choć operatorzy chwalą się coraz szybszym internetem, to po wykonaniu dowolnego „speed testu” często okazuje się, że łącze jest niemal dwa razy wolniejsze niż w reklamie. Przedstawiciele Orange, UPC Polska, Vectry i Netii zapewniają Wirtualnemedia.pl, że to całkowicie zgodna z prawem praktyka marketingowa.

Najstarszy powstaniec. na Starych Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe oficera Wojska Polskiego II RP, żołnierza Armii Krajowej, najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. "Szron". Zmarł 14 lipca w wieku 109 lat. 

Fot. PAP/Marcin Obara

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter