28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszystkie nogi stołu

Ocena: 0
2135

 

Pierwsze symptomy przestępczości widać u dzieci, już gdy w domu są małe problemy – napięcie, sprzeczki. – Nawet najmłodsze dzieci głową są w tych problemach, a nie w nauce, dodatkowo zaczynają zachowywać się źle, nawet agresywnie – przekonuje Janusz Wardak. – To są spostrzeżenia nauczycieli, znajdujące potwierdzenie w twardych danych naukowych. Gdy dziecko długo tkwi w takiej sytuacji, może wejść w zachowania mające związek z przestępczością.

Umiejętności miękkie należy więc kształtować od małego, bo i maluchy kiedyś w końcu założą rodzinę. – Polityka rodzinna powinna zmierzać w kierunku nauczania tych kompetencji u narzeczonych, małżonków i dzieci – twierdzi Sabina Zalewska, a Janusz Wardak dodaje: – Potrzebna jest zmiana w myśleniu o rodzinie, bo państwo tworzy dla niej kontekst prawny. Tymczasem powinno pomyśleć także o praktycznym przygotowaniu kandydatów do małżeństwa. Od sposobu jego funkcjonowania zależeć będzie bowiem funkcjonowanie całego społeczeństwa.

Na kursy przychodzą nie tylko narzeczeni, ale także małżeństwa, które ledwie dwa czy sześć miesięcy wcześniej powiedziały sobie „tak”. Powodem jest brak umiejętności komunikacyjnych, brak pewności, co robić z emocjami, lub wręcz pierwszy konflikt. – To cieszy, że szukają pomocy nie tylko w formie poradników, ale także spotkań z ekspertami w formule szkoleniowej. Kursy stanowią nie tylko bazę dla pozyskania wiedzy, lecz także platformę wymiany doświadczeń między uczestnikami, ale i prowadzącymi – przekonuje Janusz Wardak. Przekazywana jest na nich skondensowana wiedza z obszarów wykazujących największe deficyty, które prowadzący zdiagnozowali w trakcie dwumiesięcznych kursów pilotażowych. Początkowo był pomysł na kurs dwudniowy, ale kursanci sami zadecydowali o trzy- czy pięciogodzinnym. Wyrazili przy tym otwartość na kolejne edycje spotkań.

 


NOWY ROZDZIAŁ 

– Informacja o kursie trafiła do mnie, gdy osiem miesięcy po ślubie, na którego termin wybraliśmy święto maryjne, mieliśmy chwilową trudność w komunikacji i poprosiłam Matkę Bożą o wsparcie – mówi Randa Ombach. – Z racji doświadczeń zawodowych kompetencje miękkie nie są nam obce, ale nigdy za dużo ćwiczenia empatii, przypominania sobie o komunikacie „ja”, mówienia o własnych potrzebach i emocjach.

– I o tym, by więcej słuchać niż mówić – dopowiada Jakub Grzebielec, mąż Randy.

Na spotkanie, którego zwartą formułę bardzo sobie chwalą, poszli z chęci pracy nad ich relacją. – Gdy w ramach jednego z ćwiczeń mieliśmy napisać, co spowodowało, że pokochało się tę drugą osobę, miałam opory – mówi Randa. – Mąż zaproponował wtedy, byśmy odłożyli to na później. Podczas pisania cofnęłam się o krok i zauważyłam, że kryzys to nic w obliczu powodów, dla których jesteśmy razem. Od męża z kolei dostałam piękny list miłosny, który odtąd trzymam w szufladzie. – Warto od czasu do czasu powtórzyć takie ćwiczenie, by powrócić z myśleniem na pozytywne tory – przekonuje Jakub.

Kursy to jeden z elementów kilkuletniego projektu Fundacji Mamy i Taty, który zakładał przygotowanie narzędzi z obszaru work-life balance. Jego owocem jest też podręcznik „Nowy rozdział”, prezentujący treści w nowoczesnej formie. Pilotażowe kursy przeszło 245 osób, a prowadzą je eksperci FMiT. – Są wśród nas prawnicy, psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, familiolodzy; w obrębie tych specjalizacji wyłoniliśmy punkty czułe dla rodziny – mówi Sabina Zalewska. Tematyka kursów oscyluje więc wokół podstaw komunikacji interpersonalnej, dynamiki związku, zachodzących w nim zmian, problemów bezpłodności oraz podstaw prawa rodzinnego.

Z badań FMiT wynika, że 30 proc. osób rozwiedzionych ma poczucie, że rozpadu małżeństwa można było uniknąć; w pierwszym roku po rozwodzie decyzji żałuje co trzecia osoba. Wniosek: narzeczonych należy lepiej przygotowywać do czekających ich ról. – Tata, mama i dzieci to elementy niezbędne do zdrowego funkcjonowania rodziny – mówi Marek Grabowski. – Brak jednego z nich powoduje załamanie wartości biologicznych i moralnych stanowiących podstawę tej wspólnoty. Brak stałości z kolei powoduje spadek poczucia bezpieczeństwa. To jak siedzenie przy stole bez kompletu nóg. To w rodzinie dokonuje się przekazywanie życia i w niej osiąga się życiową satysfakcję. Zachęcamy młodych do jej zakładania, bo to w niej znajdą szczęście; państwo z kolei namawiamy do jej wspierania, bo zdrowa rodzina to perspektywiczne społeczeństwo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter