19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota Sant'Egidio: w czasie pandemii pomóżmy tym, którzy nie mają domu

Ocena: 0
533

Sant'Egidio jest wspólnotą chrześcijańską, która powstała w 1968 roku w liceum w centrum Rzymu, jako owoc Soboru Watykańskiego II i z inicjatywy Andrei Riccardiego. W ciągu 50 lat lat stała się siecią wspólnot, które istnieją w ponad 70 krajach świata, ze szczególnym wyczuleniem na peryferia i osoby na nich żyjące.

fot.Wspólnota Sant Egidio w Warszawie

Wspólnota Sant'Egidio, respektując wszystkie normy higieniczne i sanitarne oraz restrykcje ustanowione przez władze, nadal wspiera setki osób bezdomnych. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i darczyńców, którzy przekazali żywność, w ostatnich dniach w Warszawie i Poznaniu rozprowadzono tysiące posiłków i płynów dezynfekujących.

W tym szczególnie trudnym czasie Wspólnota stara się docierać do jeszcze większej liczby osób bezdomnych i ubogich niż zwykle. Członkowie Sant’Egidio częściej wychodzą na ulice i w związku z rosnącymi potrzebami  przygotowują obfitsze paczki.

W tym tygodniu nie zabraknie w nich również tradycyjnych wielkanocnych dań, takich jak gotowane jaja, kiełbasy i ciasta, by każdy mógł mieć choć namiastkę świątecznego stołu.

Drobne upominki i życzenia wielkanocne od Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie otrzymają też zaprzyjaźnieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, którzy ze względu na wstrzymanie wszelkich odwiedzin, w tym okresie jeszcze dotkliwej doświadczają samotności i izolacji.

Poznańska Wspólnota przygotowuje także świąteczne paczki dla dzieci romskich, dla których prowadzi zajęcia integracyjno-edukacyjne – Szkołę Pokoju. Wspólnota w Chojnie przekazała natomiast świąteczne paczki potrzebującym wsparcia mieszkańcom gminy i okolic. Upominki trafiły też do Ukraińców z prowadzonej przez Sant’Egidio Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Na święte dni wielkanocnego Triduum oraz Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Wspólnota Sant’Egidio życzy wszystkim pokoju i nadziei, myśląc szczególnie o tych, którzy są bardziej wrażliwi, odizolowani i narażeni na ryzyko zarażenia i zachęca do wsparcia najbiedniejszych.

W Warszawie można osobiście zaangażować się w wolontariat i pomóc w przygotowaniu i rozwożeniu paczek lub przekazać Wspólnocie potrzebne produkty. W wybranych stołecznych sklepach znajdą się plakaty, zachęcające do solidarnych zakupów.

Warszawska Wspólnota prowadzi też zbiórkę funduszy pod linkiem: https://pomagam.pl/koronawirus-se/. Wspólnotę z Poznania można z kolei wesprzeć pod adresem: https://zrzutka.pl/gkpup3.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że osoby doświadczające bezdomności są w jeszcze trudniejszej sytuacji, coraz mocniej odczuwając ubóstwo i samotność. Przebywanie w przestrzeni publicznej wiąże się z ryzykiem, mimo podjętych kroków brakuje wystarczającej ilości miejsc w schroniskach i noclegowniach oraz miejsc kwarantanny. Niektóre punkty pomocy zostały tymczasowo zamknięte. Pojawiają się trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, przede wszystkim ze zdobyciem jedzenia.

Problemem jest też mniejszy dostęp do publicznych toalet i wody oraz brak środków higienicznych i dezynfekcyjnych. Sytuację wielu osób pogarsza też brak dorywczej pracy. Coraz mniej jest też ludzi na ulicach, co oznacza mniejsze wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności.

Ubożeją także osoby i rodziny, które straciły w tych dniach pracę. Wspólnota Sant’Egidio apeluje o szczególną wrażliwość, aby zwłaszcza w tych trudnych i pełnych niepewności dniach nikt nie pozostał sam.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa  bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami, czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego.

Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele.

Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku. Regularnie spotyka się z osobami bezdomnymi podczas „kolacji na ulicy” oraz odwiedzin miejsc, w których żyją na peryferiach miasta. Prowadzi również Szafę Przyjaciół  magazyn z darmowymi ubraniami dla potrzebujących. Co tydzień odwiedza również osoby starsze, mieszkające w jednym z największych stołecznych DPS-ów.

Więcej informacji:
www.santegidio.org
https://www.facebook.com/santegidio.warszawa/
https://www.facebook.com/santegidio.poznan/

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter