27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota Sant'Egidio szykuje Święta z Ubogimi. Jeszcze można pomóc

Ocena: 0
1852

Około tysiąca osób zasiądzie do świątecznego stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio. Święta z Ubogimi to znak szczególnej solidarności z potrzebującymi. Jeszcze można się włączyć w ich przygotowanie.

fot. Anna Matlak/Wspólnota Sant'Egidio

„Przyjdź i POZNAJ GO – pana Tadeusza, który mieszka w zimnej drewnianej altance; niemających nikogo prócz siebie Edka i Dorotę; Andrzeja, który walczy z ciężką chorobą; Beatę i Gosię, które razem z nami wychodzą z bezdomności po 20 latach” – zachęcają organizatorzy świątecznego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W Boże Narodzenie do stołu zasiądzie tutaj ponad 400 ubogich i bezdomnych gości, a z nimi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. 

Na 25 grudnia zaplanowano również bożonarodzeniowy obiad dla 100 osób w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Wcześniej do wspólnego świętowania zaprasza Wspólnota w Chojnie. 23 grudnia w parafii Świętej Trójcy odbędzie się przygotowywana we współpracy z miejscową Caritas Wigilia z Ubogimi dla prawie 80 gości. W kooperacji z Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowywany jest zaś uroczysty obiad w Szczecinie. Przy stole 26 grudnia w Seminarium Archidiecezjalnym zasiądzie około 220 osób.

Bożonarodzeniowe obiady Sant’Egidio to coś więcej niż zwykły posiłek. To uroczyste spotkania przyjaciół przy świątecznym stole. Każdy z ubogich otrzymuje imienne zaproszenie, w udekorowanej bożonarodzeniowo sali czeka na niego specjalnie przygotowane miejsce i dopasowany do potrzeb prezent oraz serwowane przez wolontariuszy świąteczne potrawy. W tle słychać śpiewane na żywo kolędy.

Aby powstała tak niezwykła atmosfera i wszyscy goście najedli się do syta, Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce apelują o pomoc w przygotowaniach. Potrzebni są wolontariusze, które zaangażują się przed świętami, jak i osoby gotowe pomóc w dniu obiadu. 

W Warszawie można m.in. wzbogacić świąteczne menu, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się w pracę w kuchni, czy podawanie potraw. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu. Osoby, które chciałyby się zaangażować, mogą poznać szczegóły podczas spotkania organizacyjnego 18 grudnia (wtorek), godz. 18.00, al. KEN 101 (dolny kościół). Chęć pomocy można zadeklarować wysyłając e-mail na adres santegidio.waw@gmail.com lub wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY).

– To najprawdziwsze Boże Narodzenie, jakie przeżyłam, dlatego co roku zapraszam kolejne osoby do wyjścia poza utarte schematy. Jeżeli czujesz, że chcesz przeżyć święta inaczej, to możesz nam pomóc w organizacji i dołączyć do wspólnego stołu z naszymi przyjaciółmi: samotnymi, starszymi i bezdomnymi – zachęca Anna Mikołajczyk ze Wspólnoty w Poznaniu.

Spotkanie dla wolontariuszy w tym mieście odbędzie się 17 grudnia (poniedziałek) o 19.00 w kaplicy Radia Emaus przy ul. Zielonej 2. W tym samym miejscu zbierane są również prezenty dla gości. Nowe rzeczy (np. bielizna, w tym termoaktywna, żele do mycia, dezodoranty, rękawiczki, szaliki, skarpety, termosy, buty, plecaki) oraz słodycze przyjmowane są do 20 grudnia w poniedziałki i czwartki w godz. 18:00-19:30. Wspólnota prosi też o wsparcie (po wcześniejszej konsultacji) w przygotowaniu jedzenia na świąteczny stół. Chętnych do ugotowania świątecznych przysmaków szuka też Wspólnota w Chojnie.

Oprócz Świąt z Ubogimi warszawska Wspólnota Sant’Egidio planuje też 7 stycznia obiad dla pracujących w Polsce Ukraińców, którzy nie mogą na Boże Narodzenie wrócić do swoich rodzin.

Bożonarodzeniowe obiady są częścią całorocznej regularnej działalności Wspólnot Sant’Egidio, skupiającej się na pomocy i towarzyszeniu osobom ubogim. Cotygodniowe „kolacje na ulicy” są nie tylko momentem, w którym przekazywana jest pomoc materialna, ale przede wszystkim czasem nawiązywania bliższych relacji. Zaś odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej stają się szansą na przezwyciężanie samotności osób starszych.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku w blisko 600 miejscach w ponad 70 krajach do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. 

Więcej informacji: www.santegidio.pl
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter