30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnie pomagamy więcej

Ocena: 0
679

Nasze cele to przede wszystkim rozwijanie centrów pomocy w Ukrainie i Polsce – dla uchodźców i imigrantów. - mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z Radosławem Molendą

fot. arch. Caritas Polska

Niedawne spotkanie członków międzynarodowych struktur Caritas było okazją do podsumowania dotychczasowego, wspólnego wsparcia Ukrainy. Jak ten bilans wygląda?

Caritas Polska wysłała na Ukrainę ok. 20 tys. ton różnego rodzaju darów w niemal tysiącu transportów z pomocą o wartości co najmniej 140 mln zł: żywnością, środkami higienicznymi, zaopatrzeniem medycznym, lekami itd. Z samego Przemyśla wyjechało ponad 400 TIR-ów. W ramach akcji Paczka dla Ukrainy do ukraińskich rodzin trafiło 38 tys. paczek o wartości ok. 13 mln zł. Dodatkowo ok. 50 mln zł przekazaliśmy poszczególnym diecezjom na pomoc Ukraińcom w Polsce. Na miejscu Caritas Spes [Caritas Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie – przyp. RM] prowadzi 34 centra pomocy, które wspomnianą pomoc dystrybuują między potrzebujących. Otrzymało ją na Ukrainie ponad 500 tys. osób.

Wszystko to było możliwe dzięki ogromnej pomocy całego społeczeństwa polskiego, w której w dużej mierze pośredniczył Kościół. W Polsce tylko w Środę Popielcową i poprzedzającą ją niedzielę uzyskaliśmy ze zbiórek ponad 105 mln zł. Szacujemy, że w pomoc uchodźcom zaangażowało się ok. 20 tys. wolontariuszy.

 

Na spotkaniu reprezentowanych było ponad 25 organizacji w sieci Caritas z Europy oraz Australii, Korei Południowej i USA. Podkreśla ksiądz konieczność dalszego zacieśniania współpracy międzynarodowej na rzecz Ukrainy. Wspólnie można więcej?

Zdecydowanie tak. Podczas spotkania skoncentrowaliśmy się na pomocy emergency [nagły wypadek – przyp. RM], czyli takiej, z którą nie można czekać. A jaka powinna być ta celowana pomoc – najlepiej wiedzą ci, którzy są na miejscu. Dlatego tak ważna jest koordynacja działań Caritas Polska i – w tym wypadku – Caritas Ukraina (Kościoła greckokatolickiego) oraz Caritas Spes. Obok zawsze potrzebnych żywności i środków higienicznych są też potrzeby specyficzne, np. bardzo potrzeba generatorów prądu. Na Ukrainie ludzie nie mają dachu nad głową, bardzo wielu straciło pracę. Pomoc trzeba dostosować do ich sytuacji i w tym kontekście ważne jest, że Caritas to sieć organizacji pomocowych. W ramach tej sieci rozmawiamy, informujemy się, co, gdzie i komu jest potrzebne. Caritas kraju, w którym coś się wydarza – klęska żywiołowa, głód czy wojna – przygotowuje dla Caritas innych krajów emergency apel, dający wytyczne, z jaką pomocą mogą przyjść. Tak jest od lat.

W sytuacji, gdy w Polsce uchodźców z Ukrainy jest zdecydowanie najwięcej, to Caritas Polska przygotowała emergency apel na kwotę 15 mln euro i czekamy na odzew innych Caritas. Pierwsze reakcje już są. To podstawa działania sieci Caritas, która pozwala nam na siebie liczyć. Dzięki temu ta pomoc jest tak rozwinięta i skuteczna. Dodajmy, że Caritas Europa i Caritas Internationalis bardzo życzliwie obserwują i oceniają nasze działania w Polsce: jako kraju, obywateli i jako Caritas Polska.

 

Nie jest też tajemnicą, że skoordynowana i instytucjonalna pomoc jest efektywniejsza. Za tę samą kwotę hurtowo można kupić dużo więcej.

Nie sposób nie doceniać indywidualnych odruchów serca, nie być za nie wdzięcznym. I dajmy ludziom możliwość, aby sami, oddolnie pomagali. Każda taka pomoc się przyda. Jednak to prawda – przekazanie nam czy innej organizacji pomocowej środków finansowych jest najskuteczniejszą formą pomocy, ponieważ Caritas wie, gdzie tanio zdobywać potrzebne środki, i ma najlepsze rozpoznanie co do aktualnych potrzeb i miejsc, gdzie pomoc powinna trafić.

 

Spotkanie miało na celu także opracowanie dalszych kroków pomocy Ukrainie. Jakie to kroki?

Będziemy nadal pracować nad udoskonalaniem naszej współpracy i form pomocy, które zmieniają się w zależności od sytuacji i potrzeb. Nasze cele to przede wszystkim rozwijanie centrów pomocy w Ukrainie i Polsce – dla uchodźców i imigrantów. Udzielamy w nich pomocy prawnej, psychologicznej, finansowej, pomocy w wynajmie mieszkania, opłaceniu czynszu, opłaceniu lekcji języka polskiego itp. Caritas Polska będzie także implementować i rozwijać na Ukrainie program pomocowy „Rodzina Rodzinie”, który od pięciu lat świetnie sprawdza się na Bliskim Wschodzie. Pilotaż programu ruszy niebawem w diecezji kijowsko-żytomierskiej.

 

Zaczynają się wakacje. Jakie akcje i dla kogo na to lato przygotowała Caritas Polska?

Najważniejszą inicjatywą pozostaje powiązana z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom akcja wysyłania dzieci na obozy i kolonie. Lada dzień rozpoczną się one w wielu diecezjach: w górach, nad jeziorami, nad morzem. Pamiętajmy: to dzięki temu, że ktoś przed Bożym Narodzeniem kupił świece Caritas, możemy wysyłać dzieci na feryjne i wakacyjne turnusy. Wyjedzie na nie w tym roku kilkanaście tysięcy dzieci; 2 tys. z nich to mali uchodźcy z Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz i publicysta związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Piątek, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter