31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Współczesne rodzicielstwo oczekuje bycia perfekcyjnym

Ocena: 5
718

Współczesne rodzicielstwo stawia wysokie wymagania, oczekuje poświęcenia i bycia perfekcyjnym, a wzorce wychowania, w których wyrośliśmy, nie wspierają nas w budowaniu relacji z naszym dzieckiem – uważa psycholog z nurtu rodzicielstwa bliskości Agnieszka Stein.

fot. pixabay.com/CC0

Każda relacja z dzieckiem jest inna, ale współczesne wymagania stawiane przed rodzicem, również te formowane przez jego samego, prowadzą do poczucia dużego zmęczenia i przytłoczenia - zauważa psycholog.

Podejście do dziecka w rodzicielstwie bliskości polega m.in. na niedyrektywnym tworzeniu relacji z nim. Opiera się na: zaufaniu do kompetencji dziecka, podążaniu za jego potrzebami, szanując jego autonomię.

Termin ten stworzyło amerykańskie małżeństwo William i Martha Sears (lekarz i pielęgniarka). Dowodzą oni, że bliskość, a nie dystans, jest podstawą właściwego rozwoju emocjonalnego dziecka. Małżeństwo ma na koncie ponad 30 książek poświęconych rodzicielstwu. Jedną z najbardziej znanych w Polsce jest "Księga rodzicielstwa bliskości".

Rodzice są często przytłoczeni. Trudno im wszystko ze sobą pogodzić.

- stwierdza Agnieszka Stein.

Wyjaśniła, że rodzicielstwo nie polega "na gadaniu", które stoi w kontraście do tego, co znają współcześni rodzice z własnego doświadczenia, gdy relacje często opierały się na strachu, a nie podejmowaniu rozmowy. Z drugiej strony obecne "tłumaczenie po dwieście razy, pomimo że widzimy, że to niewiele daje", nie przynosi żadnego efektu.

"Trudno nam się jednak od tego uwolnić. Mamy przekonanie, że za pomocą tego da się wszystko osiągnąć" – przestrzegła. Psycholog podkreśliła także, że istotniejsze jest to, by rodzic, zamiast reagować, zastanawiał się bardziej nad tym, jak chce się zachować, co nasza reakcja faktycznie wniesie, co zmieni, po co reagujemy oraz w jaki sposób się odezwać. Czasami nawet istotniejsze jest to, by dziecko zostawić w spokoju. Dać mu czas na refleksję.

Warto zastanowić się, co stoi za problemem. Czy czasem nie można tego zostawić w spokoju albo cierpliwie poczekać, aż dziecko czegoś się nauczy. Nie wychodzić od razu z inicjatywą korygowania.

– zaznaczyła psycholog.

Jej zdaniem rodzic oddziałuje na dziecko cały czas tym, jak się zachowuje, co mówi i czego nie mówi, jakie ma przekonania czy wyrażaniem swoich opinii w obecności innych osób, ale również kształtuje je nawet przez zaniechanie reakcji i przez ocenianie. To ostatnie działanie szczególnie często towarzyszy w relacjach z dzieckiem. "Dorośli często nie zauważają tego, że oceniają, tylko uznają, że mówią dziecku prawdę, uczą jak świat wygląda" - skonkludowała.

Podkreśliła, że kolejnym istotnym elementem relacji z dzieckiem jest akceptacja tego, co ono przeżywa, szczególnie, gdy jest pod wpływem trudnych emocji. Wtedy potrzebuje przede wszystkim naszego wsparcia. Pomożemy bardziej dziecku, jeśli w takiej chwili odłożymy na bok myśl, że trzeba je koniecznie teraz właśnie czegoś nauczyć i wychować. Co ważne, stajemy się wsparciem dla dziecka tylko wtedy, gdy sami jesteśmy w równowadze. "To umiejętność, której - jak jazdy na rowerze - trzeba się nauczyć" – uważa psycholog.

Przede wszystkim - jak podkreśliła – rodzicielstwo bliskości opiera się na osobistych wyborach każdego rodzica i skupia się na "rozpoznawaniu i komunikowaniu" granic. Stein zaznaczyła, że w relacji z dzieckiem bardzo istotne jest uwzględnianie tego, co dziecko komunikuje, i odnoszenie się z szacunkiem do jego sprzeciwu i tego, co stara się nam przekazać. Według niej dzięki temu dajemy mu poczucie bezpieczeństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 31 maja

Niedziela, IX Tydzień zwykły, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 2,1-11; Ps 104,1ab.24ac.29b-31.34; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter