27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspieramy misje

Ocena: 0
735

Św. Krzysztof inspiruje do ewangelizacji po najdalsze krańce świata. - mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, Stowarzyszenia na rzecz Misyjnych Środków Transportu, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. archiwum prywatne

W dniach 24–31 lipca obchodzimy XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Co jest unikatowego w żywocie patrona kierowców?

W średniowieczu św. Krzysztof zaliczony został do grona czternastu „wspomożycieli”, czyli do szczególnych patronów. Od tego czasu jest opiekunem podróżujących i pielgrzymów. W naszej zmotoryzowanej epoce stał się patronem kierowców. Samo greckie imię Krzysztof (Christoforos) oznacza „niosący Chrystusa”. Mnie, jako misjonarza, który kilkanaście lat spędził na misjach, św. Krzysztof inspiruje do ewangelizacji po najdalsze krańce świata. Misjonarstwo wymaga hartu ducha i wewnętrznej siły, która charakteryzowała świętego. Osobiście przed przekręceniem kluczyka w stacyjce krótko modlę się do św. Krzysztofa, aby prowadził mnie w trakcie podróży.

 

Jak będą przebiegały tegoroczne uroczystości?

MIVA Polska we współpracy z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie w diecezji legnickiej oraz Krajowym Duszpasterstwem Kierowców organizuje 24 lipca Ogólnopolski Misyjny Rodzinny Festyn św. Krzysztofa pt. „Z czterech stron świata”. Rozpoczyna on obchody XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i zarazem Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy. Na zakończenie, 31 lipca, odbędzie się uroczystość w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie w diecezji kieleckiej.

Corocznie w czasie centralnych wydarzeń organizujemy miasteczka ruchu drogowego, zapraszamy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, proponujemy wartościowe produkty na stoiskach misyjnych, licytacje na rzecz misji oraz warsztaty bębniarskie, które poprowadzi dla rodzin Ricky Lion. Zaplanowane są koncerty etnicznej muzyki afrykańskiej zespołu Bakuba oraz indiańskigo składu z Peru „Los Companieros”. Będzie można wysłuchać świadectwa misjonarzy, którzy przebywają na urlopach w Polsce.

 

Na czym polega akcja 1 grosz za 1 kilometr, organizowana przez MIVA Polska?

Jest związana z wdzięcznością za szczęśliwą podróż. Polega ona na tym, że liczymy kilometry przebyte przez nas w ciągu ostatniego roku. Zachęcamy, żeby złożyć ofiarę w wysokości 1 grosza za każdy przejechany kilometr. Dzięki ofierze na środki transportu dla polskich misjonarzy nasza jazda nabiera charakteru misyjnego.

 

W jaki sposób MIVA dociera se swoim przesłaniem do darczyńców?

Działamy przy Komisji Episkopatu ds. Misji. Prowadzimy zbiórkę za pośrednictwem diecezji, kurii i parafii w Polsce, którym przed akcją przysyłamy przygotowane pomoce liturgiczno-duszpasterskie na Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Akcentujemy profilaktykę, aby promować kulturę drogową i bezpieczną jazdę. W parafiach podczas święcenia pojazdów lub przy wyjściu z kościoła po Mszach świętych zbierane są ofiary na środki transportu. Następnie pieniądze przekazywane są MIVA Polska przez proboszczów lub za pośrednictwem kurii. Można również wspierać misje indywidualnie, wpłacając dobrowolną sumę na konto MIVA.

 

Jaki był efekt ubiegłorocznej akcji?

W 2021 r. zrealizowaliśmy 137 projektów w 35 krajach świata, kupiliśmy 1336 pojazdów. Podczas Akcji św. Krzysztof zebraliśmy łącznie 5 345 407 zł, z których sfinansowano 55 samochodów, 30 motocykli, 527 rowerów (w tym 205 rowerów dla katechistów misyjnych i 320 rowerów dla uczniów w Afryce, a konkretnie w Republice Środkowoafrykańskiej, Gambii, Czadzie i Togo, gdzie dzieci często bez jakiegokolwiek środka transportu idą do szkoły kilka godzin w upale). Pomogliśmy nabyć 30 motocykli, 1 łódź i 8 silników do łodzi, 3 ambulanse (do Centrum Zdrowia św. Łukasza w Kifangondo w Angoli, Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek w Figuil w Kamerunie oraz Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w Ivirgarzama w Boliwii). Dodatkowo zaopatrzyliśmy misjonarzy w 2 traktory, 3 konie, 4 busy. Przekazaliśmy 702 wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych wytypowanych przez misjonarzy w krajach misyjnych oraz pojazd tuc-tuc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter