24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wsparcie dla Madrytczyków

Ocena: 2.4
556

Caritas, parafie, jadłodajnie i Banki Żywności ostrzegają przed nowym kryzysem w stolicy Hiszpanii. W Madrycie prośby o żywność wzrosły o 30 proc. Kolejki po pomoc są coraz dłuższe. Działalność charytatywna Kościoła jest możliwa dzięki dziesiątkom wolontariuszy.

fot.pixabay.com/CCO

Skutki obostrzeń z powodu pandemii, są coraz bardziej odczuwalne przez rodziny. Wiele z nich nie może zapłacić czynszu i nie ma pieniędzy na zakup jedzenia. Zarząd miasta podaje, że tylko w marcu otrzymał tyle próśb o pomoc, ile przez cały ubiegły rok. Rodziny szukają pomocy w parafiach, które organizują jadłodajnie lub rozdają paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym, szczególnie tym rodzinom, które mają małe dzieci. Madrycka parafia św. Ramona Nonato wydawała dotychczas ok. 600 ciepłych posiłków dziennie, obecnie ponad 1300 i liczba stale rośnie.

Ks. Gonzalo, proboszcz parafii, mówi, że niektóre rodziny spożywają tylko jeden posiłek dziennie. W Madrycie liczba jadłodajni wzrosła czterokrotnie, a kolejki są coraz dłuższe. Caritas alarmuje: „Próśb o pomoc jest trzy razy więcej, ale aż 40% prosi o pomoc po raz pierwszy”. Działalność charytatywna Kościoła, nieobecna w mediach i niewygodna dla polityków, jest możliwa dzięki wolontariuszom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc potrzebującym.

Koronawirus wywołał kolejną pandemię czyli kryzys społeczny, który zaostrza się z każdym dniem. Coraz więcej Madrytczyków patrzy z niepokojem w przyszłość. Pozytywną wiadomością dla mieszkańców był przylot respiratorów zamówionych przez papieża Franciszka, które dotarły już do Madrytu. W dniu swoich imienin Ojciec Święty wysłał respiratory i środki medyczne do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii.

Nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernadito Auza i kard. Carlos Osoro przekazali trzy respiratory najnowszej generacji madryckiemu szpitalowi św. Rafała. To dar Papieża Franciszka, który „ukazuje jego troskę o problemy, jakie nękają świat” – podkreślił kard. Osoro. Hiszpańscy hierarchowie podarowali także madryckiemu szpitalowi materiały medyczne: maseczki, gogle dla lekarzy i personelu pielęgniarskiego oraz odzież ochronną. Papieski transport odebrał przełożony prowincjalny bonifratrów Amador Fernández w obecności dyrekcji szpitala i przedstawicieli personelu medycznego. Część środków medycznych trafi też do innych szpitali w regionie.

Kard. Carlos Osoro podziękował Papieżowi za ten gest. Dzięki respiratorom będzie można pomóc „naszym fantastycznym pracownikom służby zdrowia” w walce z koronawirusem. W ten sposób uda się uratować życie wielu ludzi w regionie, w którym „opłakujemy stratę zbyt wielu osób. Modlimy się za nie codziennie” – powiedział kard.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter