26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wileński Montmartre

Ocena: 0
625

Zarzecze to republika artystów – ma własnego prezydenta, premiera, parlament, ambasadorów. Jedna z najstarszych dzielnic Wilna jest porównywana do paryskiego Montmartre lub kopenhaskiej Christianii.

fot. Aneta Kurowska / Idziemy

Do Zarzecza – po litewsku Użupis – można dotrzeć, pokonując jeden z siedmiu wileńskich mostów. Przy najgłówniejszym – Użupio Tiltas – znajduje się tablica itnformująca o przekroczeniu granicy. I zaraz potem tablica z konstytucją Zarzecza: ,,Pies ma prawo być psem” ,,Człowiek ma prawo nic nie rozumieć” i ,,Człowiek ma prawo się mylić” – to nie są zwykłe zdania. To punkty konstytucji.

Na terenie Zarzecza obowiązuje litewskie prawo, a dla stolicy to jest jedna z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych.


 

Szara przeszłość

Po raz pierwszy o Zarzeczu wspomina się w XVI w. Niektóre źródła podają, że była to dzielnica młynów i wiatraków. Od momentu otoczenia Wilna murami miejskimi Użupis został odcięty od pozostałej części starówki. To przyczyniło się do zyskania przez dzielnicę złej sławy. Ściągali tu przestępcy i ludzie szukający szybkiego zarobku. Chętnie osiedlali się Żydzi.

W XIX i XX w. było to ulubione miejsce domów publicznych. Dzielnica ,,czerwonych latarni” istniała aż do przyjścia Sowietów.

Obraz dzielnicy zmienił się w trakcie II wojny światowej i w czasach powojennych. Nie ostało się tutaj ani osiedle Żydów, ani Polaków, w dzielnicy władza sowiecka kwaterowała ludzi z marginesu społecznego. Wtedy była to jedna z najbardziej niebezpiecznych i zaniedbanych dzielnic Wilna. W domach często nie było ogrzewania, kanalizacji, ciepłej wody. Zwykli mieszkańcy zazwyczaj omijali Zarzecze. Niedaleko miejsca, gdzie dzisiaj jest rzeźba Anioła, widniał napis ,,Ulica Śmierci”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

Dojazd: autobusy: 10, 33, 89 do przystanka Užupio st., 11 do przystanka Užupis; Centrum Informacji Zarzecza: otwarte pn.-niedz. w godz. 12-18; Msza po polsku w kościele św. Bartłomieja Apostoła – niedziela, godz. 11; Cmentarz Bernardyński: ulica Žvirgždyno g. 3, czynny całą dobę; Konstytucję Zarzecza można znaleźć przy ulicy Paupio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest wilnianką i studentką Uniwersytetu Warszawskiego

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -