28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wikipedia znów działa. Protestowano przeciwko ACTA2

Ocena: 0
1951

W czwartek przed godz. 13 ponownie zaczęła działać polska wersja Wikipedii. Tym samym o ok. 2 godziny skrócono protest przeciwko przeciw nowej dyrektywie UE o ochronie praw autorskich. Ma to związek z decyzją Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w czwartek stanowisko komisji prawnej PE w sprawie dyrektywy.

fot. Geralt, pixabay, CC0

„Cele protestu zostały osiągnięte, a jego dalsze prowadzenie byłoby zbędnym utrudnieniem dla tysięcy osób, które codziennie sięgają do Wikipedii w poszukiwaniu informacji, potrzebnych im do nauki, pracy czy rozwijaniu swoich pasji. A wikipedyści i wikipedystki nie mogłyby zająć się pracą merytoryczną nad nowymi i rozbudowanymi hasłami” - wyjaśnia Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska w specjalnym komunikacie. Wyraziła nadzieję, że już nigdy nie pojawi się zagrożenie, które zmusi wikipedystów do tak radykalnej formy protestu.

Na znak protestu przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, polska Wikipedia została wyłączona w środę kilka minut po godz. 15. Pierwotnie zakładano, że na 24 godziny, ostatecznie zakończono akcję po 22 godzinach. Przez ten czas zamiast artykułów encyklopedycznych wyświetlała się informacja o zagrożeniach, które nosiły omawiane zmiany w reformie prawa autorskiego, apel do europosłów o ich odrzucenie oraz do czytelników o wsparcie protestu poprzez kontakt z europosłami.

Z tego samego powodu w środę nie działały hiszpańska i włoska wersja językowa Wikipedii. W czwartek Parlament Europejski odrzucił w czwartek stanowisko komisji prawnej PE ws. reformy prawa autorskiego. Jeśli stanowisko zostałoby przegłosowane, stałoby się oficjalnym mandatem negocjacyjnym PE do rozmów nad ostatecznym kształtem przepisów z krajami członkowskimi.

Odrzucenie stanowiska komisji oznacza, że sprawa będzie ponownie dyskutowana na sesji plenarnej PE we wrześniu.

Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Cel to walka m.in. z piractwem. Kontrowersje wywołują zwłaszcza dwa artykuły tej dyrektywy: art. 11, który dotyczy praw wydawców publikacji prasowych, oraz art. 13, który mówi o odpowiedzialności platform internetowych za objętą prawami autorskimi treść.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter