18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wierni odwiedzają Groby Pańskie

Ocena: 0
2324

Dla wielu krakowian wielkosobotnią tradycją stało się odwiedzanie siedmiu Grobów Pańskich na pamiątkę siedmiu słów Chrystusa wypowiedzianych na krzyżu.

fot. GFDL, Link

W tym roku dominują tradycyjne dekoracje, nawiązujące do czasów, w których żył Jezus i symbolicznie wyrażające jego mękę i śmierć. W niektórych świątyniach można zobaczyć również groby, których elementy odnoszą się do aktualnych problemów i ważnych wydarzeń społecznych.

W kościele ojców dominikanów tradycyjnie Grób Pański został przygotowany przez studentów z duszpasterstwa akademickiego „Beczka”. Motywem przewodnim aranżacji grobu stała się teologia św. Tomasza z Akwinu i jego postrzegania wielkosobotniego misterium. Pomysł młodzi zaczerpnęli z pracy magisterskiej jednego z ojców dominikanów dotyczącej pogrzebu Chrystusa i jego zbawczego znaczenia. W centrum ustawiona została monstrancja. Figura Chrystusa zakryta została lnianym płótnem. Dookoła ustawione zostały ornamenty, a po bokach znajdują się ciernie.

W Bazylice Mariackiej tradycyjnie Grób Pański jest prezentowany w kaplicy św. Wawrzyńca. – Jest to niejako już odgórnie przeznaczona kaplica do ekspozycji Grobu Pańskiego, ponieważ autor polichromii Jan Bukowski, umieścił po przeciwległych ścianach dwie nazwy miejscowości związanych z życiem Chrystusa. Jest to Betlejem, czyli miejsce narodzin i Jeruzalem, czyli miejsce śmierci i zmartwychwstania – mówi Marcin Pasierbiewicz z obsługi turystycznej kościoła Mariackiego, który przygotował Grób Pański.

– Jak zawsze centralne miejsce zajmuje Chrystus Eucharystyczny, którego przychodzimy adorować. Został także ustawiony bukiet czerwonych róż, które w tym miejscu oznaczają mękę Chrystusa i krew, którą przelał za nas na krzyżu. Ustawiony został także krzyż i figura Chrystusa, która wizualnie przypomina nam to wydarzenie, kiedy Jezus spoczywał trzy dni w grobie, a później zmartwychwstał – opowiada. Jak dodał, tło zostało przygotowane ze specjalnego, bordowego materiału w złote wzory, a barwy te mają upamiętniać miejsce Króla, który przyszedł na świat zbawić ludzi.

W bazylice św. Franciszka z Asyżu myślą przewodnią Grobu Pańskiego jest przejście ze śmierci do życia, które daje człowiekowi nadzieję. – Kolory, które dominują zarówno w tkaninach i kwiatach to biały i czarny. Czarny symbolizuje śmierć, a biały zwycięstwo. Jednak także na tym białym płótnie pojawiają się rośliny, gałęzie, które symbolizują to, że poprzez cierpienie człowiek dochodzi do chwały zwycięstwa. To pokazuje, że te rzeczywistości się nieustannie splatają i są ze sobą powiązane – wyjaśnia franciszkanin br. Jan Pawlik. Duże znaczenie w tegorocznej aranżacji grobu stanowią kolory. Pojawia się także kolor żółty, który jest wkomponowany w biały materiał i ukazuje drogę wyjścia z otchłani do życia. W centrum na białym płótnie ustawiona została monstrancja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter