25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: zebrano już blisko 19 mln zł

Ocena: 0
614

W Gorzowie Wlkp. centralnym miejscem finału WOŚP jest scena na Starym Rynku. Na niej odbywają się koncerty i inne wydarzenia związane z finałem. W Zielonej Górze działają dwie sceny – w pobliżu filharmonii i przy ratuszu. Gwiazdami są m.in. zespoły Acid Drinkers czy Afromental. Wśród atrakcji są m.in. wielki orszak świątecznej pomocy, muzyczny show aktorów Lubuskiego Teatru, bieg czy maraton jazdy na rowerach stacjonarnych.

W Przemyślu zaplanowano występy wokalne dzieci i młodzieży, odbywają się też pokazy taneczne oraz sportowe. Podobnie jak w Jarosławiu odbędzie się też morsowanie w Sanie i wspólne bieganie, a także gitarowe granie utworu Hey Joe.

W Opolu do akcji WOŚP włączyło się trzystu wolontariuszy. W ramach akcji blisko czterysta osób wzięło udział w dziesięciokilometrowym biegu. W Kędzierzynie-Koźlu na aukcję wystawiono zwiedzanie budynku starostwa powiatowego; zwycięzca będzie mógł zwiedzić i poznać tajemnice wieży zegarowej.

W Łodzi tradycyjnie największym wydarzeniem była Wielka szarża, czyli parada prezentująca na ul. Piotrkowskiej blisko 100 jeźdźców, powozów i zaprzęgów konnych, ale również różnego rodzaju "konie mechaniczne". Do barwnego i długiego korowodu dołączyli wolontariusze WOŚP i mieszkańcy Łodzi, chętnie wrzucający pieniądze do puszek. Po południu na scenie w pasażu Schillera zaplanowano koncert DJ Freex’a.

Z kolei w łódzkiej Manufakturze, gdzie swój sztab ma kilkuset wolontariuszy kwestują m.in. rycerze, husaria, morsy, strażacy i motocykliści. Można przejechać się poduszkowcem, obejrzeć łazika marsjańskiego i bolid solarny, czy zrobić sobie zdjęcie przy zabytkowym żuku straży pożarnej.

W Chorzowie w dniu finału WOŚP dla odwiedzających otwarte zostały trybuny Stadionu Śląskiego, oddanego w ub.r. do użytku po gruntownej modernizacji. Gwiazdami koncertów są m.in. Miuosh i NeuOberschlesien. Koncertom towarzyszył Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach stadionu.

Wśród gwiazd gliwickiego finału WOŚP są m.in. zespoły Jamal i Lombard. W Katowicach koncert i towarzyszące mu wydarzenia – pokazy strażackie i motoryzacyjne, zorganizowano przed Spodkiem.

W Sosnowcu imprezy w ramach WOŚP zorganizowano w hali, gdzie powstaje m.in. rekordowej wielkości latawiec promujący Orkiestrę. Gwiazdami koncertów na Górce Środulskiej będą m.in. Grzegorz Hyży i Anita Lipnicka. Wśród aukcji, z których dochód wspomaga WOŚP, jest wizyta przy ścianie wydobywczej 700 m pod ziemią w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

W Toruniu tłumy uczestniczyły w "Wielkiej Ściskawie" na Rynku Staromiejskim, która jest już tradycyjnym elementem pierwszej części kolejnych finałów WOŚP. Na scenie zaprezentują się m.in. wokalistka Sara Pach, zespół EastWest Rockers.

Na aukcji WOŚP licytowanych w Toruniu znalazły się zdjęcie z autografem Jakuba Błaszczykowskiego, koszulka z podpisami wicemistrzów kraju w koszykówce - zespołu Polskiego Cukru, a także oprawiony plakat z autografem Davida Lyncha. W zbiórkę włączyli się również amatorzy wioślarstwa, którzy w jednym z centrów handlowych próbują pobić rekord w liczbie osób biorących udział w wiosłowaniu na ergometrze.

W woj. świętokrzyskim WOŚP gra w 57 miejscowościach. Bierze w niej udział blisko cztery tysiące wolontariuszy. W Kielcach przygotowano sześć scen w centrum miasta, jedną z głównych atrakcji będzie występ Dody w jednej z galerii handlowych. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym będzie można się przebadać i zjeść ciepłą grochówkę, a kino studyjne „Fenomen” zaprasza na niebiletowany pokaz filmu.

W głównej aukcji na rzecz WOŚP będzie można wylicytować m.in. oryginalny ćmielowski serwis porcelanowy "Matylda", zrealizowany na specjalne zamówienie cara Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa dla baletnicy Marii Matyldy Krzesińskiej - polskiej tancerki i primabaleriny Cesarskiego Teatru Maryjskiego.

W Kaliszu zorganizowano Wielkoorkiestrową Sztafetę Cyklistów, która po raz 18. wyruszyła w niedzielę z Kalisza do Warszawy. Cykliści pokonają na rowerach trasę 250 km, by w stolicy przekazać dla WOŚP czek o wartości 35 tysięcy zł jako dar Ziemi Kaliskiej. W sztafecie bierze udział 11 cyklistów - kolarze, policjanci, urzędnicy i przedsiębiorcy, którym towarzyszą strażacy OSP w Koźminku.

Komenda Główna Policji poinformowała, że nad bezpieczeństwem podczas 26. Finału WOŚP w całym kraju czuwa kilka tysięcy policjantów. Zbiórka pieniędzy przebiega spokojnie. "Na chwilę obecną jest bardzo bezpiecznie, nie było żadnych poważniejszych zdarzeń. Wspólnie czuwamy nad bezpieczeństwem wszystkich, szczególnie wolontariuszy - powiedział w niedzielę po południu mł. asp. Michał Gaweł z wydziału prasowego KGP. Jak dodał policjanci zwracają uwagę również na to, czy zbiórkę prowadzą osoby do tego uprawnione.

26. Finał WOŚP w niedzielę na Twitterze komentowali politycy. "Akcje charytatywne są po to, by pomagać potrzebującym, a nie dla nierozumnej promocji tych, którzy je organizują. Każda pomoc bezinteresowna, płynąca z serca, jest bezcenna. Pomagajmy z pokorą, w poszanowaniu dla tych, którzy na tę pomoc czekają. Wielki szacunek dla pomagających" - napisała b.premier Beata Szydło.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał, że "jeśli uda się ocalić choć jedno życie dziecka, to warto, a nawet trzeba pomóc #Caritas #WOŚP".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podziękował wolontariuszom. "Dziękuję wolontariuszom kwestującym dziś, pomimo zimna, na rzecz najmłodszych pacjentów" - napisał.

Wiceszef MS Patryk Jaki napisał: "Wielki szacunek dla ludzi, którzy bezinteresownie angażują się w WOŚP. Zebrane środki byłyby większe gdyby o rozliczenie tej akcji blogerzy nie musieli walczyć w sądach, a szefowie WOŚP nie wykorzystali zasobów akcji do promocji jednej wizji politycznej, czy organizacji Woodstoku". Jaki dodał, że "bez tych naleciałości politycznych sam włączyłby się w akcje i zbierał do puszek".

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter