26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: zebrano już blisko 19 mln zł

Ocena: 0
379

Prawie 19 mln złotych zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - podała w niedzielę po godzinie 16 Fundacja. W 26. Finale WOŚP bierze udział prawie 1,7 tys. sztabów w kraju i zagranicą. W tym roku zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

26. Finał WOŚP rozpoczął się w niedzielę o godzinie 8.30. W zbiórkach bierze udział 120 tys. wolontariuszy na ulicach polskich i zagranicznych miast. W wielu miejscach w Polsce zaplanowano m.in. koncerty i aukcje charytatywne.

W Warszawie odbył się bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". W biegu na dystansie pięciu kilometrów wzięło udział 5 tys. osób. Całkowity dochód z tej imprezy zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy. Podobne biegi odbyły się w 108 miastach w Polsce i zagranicą.

Na scenie przy Pałacu Kultury i Nauki wystąpią jeszcze m.in. Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka, Łąki Łan oraz Poparzeni Kawą Trzy. Warszawiacy mogą zobaczyć panoramę stolicy z ustawionego przed Pałacem Kultury koła młyńskiego lub zrobić zakupy w orkiestrowym sklepie SiemaShop. Można także bezpłatnie odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Warszawy.

Do godz. 22. przed PKiN działa przychodnia, w której można bezpłatnie skorzystać z porad lekarzy specjalistów, wykonując m.in. badania spirometryczne, okulistyczne i badania piersi czy skorzystać z porad dietetyka.

W Krakowie kwestuje ponad 2,3 tys. wolontariuszy, m.in. Anna Dymna, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz, Mateusz Janicki. Wybitny pediatra prof. Mikołaj Spodaryk z dziecięcego szpitala w Prokocimiu kwestuje w stroju pokemona. Na Rynku Głównym na specjalnej scenie muzycznej wystąpią Elektryczne Gitary, Enej, Batalion d'Amour, Krzywa Alternatywa Pull The Wire i Killsorrow.

Wśród różnorodnych akcji są też: Bieg Wielkich Serc wzdłuż Bulwarów Wiślanych, kąpiel morsów na Bagrach – tu wolontariusze przeciągnęli po wodzie wielkie serce. Na Zakrzówku nurkowie pod wodą zbierają datki.

Orkiestrę można wspierać na aukcjach internetowych. Wylicytować można muchę smokingową prezydenta Andrzeja Dudy, kostium wizytowy pierwszej damy, egzemplarz konstytucji z dedykacją b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z prof. Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód Polonez Filipa Chajzera, czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej. We Wrocławiu można wylicytować figurę Roberta Lewandowskiego zbudowaną w naturalnej wielkości z około 70 tys. klocków lego.

W Legnicy orkiestra WOŚP gra w odrestaurowanej zabytkowej Sali Rycerskiej, gdzie. zainteresowaniem licytujących cieszy się możliwość wynajęcia tej sali np. na wesele czy inną imprezę prywatną.

W Szczecinie finał WOŚP zaplanowano na wyspie Łasztownia. Można tam zobaczyć m.in. pokazy sprzętu używanego przez wojsko i służby ratownicze. Cały dzień odbywają się także koncerty.

Można wylicytować przejażdżkę po Szczecinie Polonezem 1500 z 1981 r. czyli takim, którym jeździł Sławomir Borewicz z serialu "07 zgłoś się". Można kupić dwie pocztówki przekazane przez posła PO Arkadiusza Marchewkę, które przedstawiają panoramy miasta sprzed stu lat. Fani sportu będą mogli kupić koszulkę i piłkę nożną z podpisami zawodników Pogoni Szczecin.

W Poznaniu na placu Mickiewicza działa miasteczko mundurowe ze stoiskami straży miejskiej, strażaków czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku finał zorganizowano też m.in. na poznańskim lotnisku Ławica. Na licytację trafiła koszulka Roberta Lewandowskiego z podpisem, obraz Słupska autorstwa Edwarda Dwurnika z dedykacją Roberta Biedronia oraz zdjęcie i autografy dwóch legend skoków narciarskich: Adama Małysza i Kamila Stocha. Tradycyjnie na aukcję swój dar, serce wykonane ze złota, srebra i bursztynu, przekazali policjanci.

W Trójmieście na ulice wyjechały zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Trwają licytacje, m.in prawa do nadania imienia małej lwicy w gdańskim ZOO. Wśród wystawionych 17 unikatowych przedmiotów czy usług związanych z Gdańskiem jest m.in. koszulka Andrzeja Grubby, w której wystąpił na IO w Atlancie.

Grupa Varius Manx i Kasia Stankiewicz są główną atrakcją finału WOŚP w Lublinie, którego główne wydarzenia odbywają się w galerii handlowej Olimp. W programie są m.in. występy artystów z Lubelskiej Szkoły Rocka, studia tańca UDS, zespołów Pasjonata, Coś Tak O i Feym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter