8 grudnia
czwartek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Brytania: program pomocy Ukrainkom sprzyja nadużyciom seksualnym?

Ocena: 0
394

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zapewnienia, że w ramach programu przyjmowania uchodźców z Ukrainy, kobiety i dzieci nie będą kojarzone z samotnymi mężczyznami. Ostrzeżenie jest następstwem dziennikarskiego śledztwa, z którego wynika, że program pomocy obarczony jest dużym ryzykiem nadużyć seksualnych.

Fot. PAP/EPA/Stuart Brock

Przede wszystkim chodzi o poszukiwanie schronienia w Wielkiej Brytanii poprzez media społecznościowe. W ciągu kilku minut od publikacji wiadomości w największej grupie dla brytyjskich gospodarzy na Facebooku, reporterka Timesa podająca się za 22-letnią Natalię z Kijowa została dosłownie zbombardowana sugestywnymi seksualnie wiadomościami od mężczyzn.

Rządowy, sponsorski program Homes for Ukraine działa od 18 marca. W ramach programu każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii może ubiegać się o status gospodarza, o ile jest w stanie zaoferować uchodźcy zakwaterowanie przez co najmniej pół roku. Jednak zasadniczą wadą programu jest fakt, iż nie łączy on gospodarzy z uchodźcami. Albo sami muszą znaleźć ludzi, którzy podejmą trud pokonania formalności uzyskania wizy i zgłoszą swój udział w programie, lub podejmują ryzyko zaufania gospodarzowi, którzy umieścił swoje ogłoszenie w mediach społecznościowych.

Komisja ONZ ds. Uchodźców wskazuje, że „bardziej odpowiednie” byłoby celowe kojarzenie samotnych Ukrainek lub matek z dziećmi z brytyjskimi rodzinami lub parami.

Łączenie ludzi bez odpowiedniego nadzoru może prowadzić do zwiększenia ryzyka, na jakie narażone są kobiety, oprócz traumy związanej z przesiedleniem, separacją rodzin i z przemocą, której już doświadczyły

– stwierdził rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Wielka Brytania została więc wezwana do uszczelnienia procesu dopasowywania sponsorów i uchodźców.

W odpowiedzi rząd podkreślił, że ministerstwo spraw wewnętrznych i władze lokalne prowadzą „kontrole bezpieczeństwa i przeszłości” sponsorów. Kontrole te polegają głównie na tym, że pracownik gminy, na terenie której znajduje się dom gospodarza, musi odbyć co najmniej jedną osobistą wizytę w nieruchomości by stwierdzić, że uchodźca jest bezpieczny.

Według ONZ, od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 11 mln ludzi uciekło ze swoich domów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Czwartek, II tydzień Adwentu - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter