7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wieliczka: rozpoczął się V Międzynarodowy Kongres Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy

Ocena: 0
256

Ponad 500 młodych ludzi z Czech, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier uczestniczy w V Międzynarodowym Kongresie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, który rozpoczął się w czwartek w Wieliczce.

fot.Pixabay

Podczas organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego spotkania odbywać się będą m. in. modlitwy o pokój oraz Marsz Pamięci w Auschwitz-Birkenau.

W spotkaniu biorą udział studenci i licealiści z krajów Europy Wschodniej. Młodzi ludzie skonfrontują się z pamięcią o Holokauście i Porrajmos (eksterminacja Romów i sinti). Usłyszą m.in. świadectwo Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. W piątek odwiedzą Muzeum w Auschwitz i przejdą w marszu milczenia. Pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau zostanie odczytany apel młodych o pokój.

Według Massimiliano Signifrediego, odpowiedzialnego za Wspólnoty św. Idziego w Polsce, pamięć o zbrodniach II wojny światowej wciąż ma decydujące znaczenie dla przyszłości Europy i budowania cywilizacji pokojowego współistnienia społeczeństw. – W przeciwnym razie grożą nam zamknięcie i podziały, które istnieją w wielu krajach – argumentuje. Wizyta młodych w Auschwitz-Birkenau ma być wyrazem ich zaangażowania w sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i rasizmu.

Młodzi odbywają także sesje plenarne i spotkania w małych grupach, m.in. z udziałem byłych deportowanych (Żydów i Romów) oraz współczesnych uchodźców. Na Campus Misericordiae w Wieliczce spotkają się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Tam odbędzie się posadzenie dębów i modlitwa wspólna. Kongres zakończy się w niedzielę.

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej Wspólnota św. Idziego jest zaangażowana w budowanie i umacnianie więzów solidarności m.in. z osobami starszymi, z bezdomnymi, potrzebującymi. Swoją posługę członkowie wspólnoty rozumieją jako przezwyciężanie logiki lęku i wykluczenia, i pokojową alternatywę w obliczu gwałtownych konfliktów, a nawet wojny, którą w tej części Europy zostały boleśnie dotknięte wschodnie rejony Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter