12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż broń

Ocena: 5
3348

Napoleon zakazał Francuzom pojedynków z Polakami, widząc, jak wielu jego rodaków w ten sposób żegna się z życiem. Bo też mieliśmy w minionych wiekach zapomnianą dziś specjalność narodową: sztukę władania szablą, nazywaną polską sztuką krzyżową.

fot. Aleksander Leydo

– Polak i szabla, szabla i Polak – to były sprawy nieodłączne, cząstka tradycji szeregu pokoleń. Inne narody walczyły szpadą czy rapierem, my – szablą. Przestała być ona rzeczą konkretną, a stała się mitem, historią, cząstką przeszłości. Towarzyszyła w zwycięstwach i chwilach dramatycznych narodu – mówi reżyser Jerzy Hoffman, który zekranizował Sienkiewiczowską „Trylogię”, unieśmiertelniającą polską szablę. Nie przypadkiem też w „Mazurku Dąbrowskiego” śpiewamy, że to, „co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy”. Tym bardziej należy doceniać inicjatywy zmierzające do restauracji i upowszechnienia na nowo polskiej sztuki krzyżowej.

 

Nośnik tradycji

Zadanie to od kilkunastu lat podejmuje Janusz Sieniawski – szermierz i jeździec, uczeń Andrzeja Przeździeckiego i Wojciecha Zabłockiego, legendarnych zawodników polskiej szermierki. Sam jest choreografem i trenerem, a do walki o powrót polskiej szabli wciągnął obu synów, Krzysztofa i Bartłomieja. To jemu Jerzy Hoffman powierzył przygotowanie scen fechtunkowych w filmach „Ogniem i mieczem” oraz „Bitwa Warszawska 1920”. I on też o polskiej historii szabli mówi najciekawiej.

– Szabla w Polsce pojawiła się już w XIII w., ale spopularyzowała się za panowania Stefana Batorego. Przyjęła się, ponieważ zmieniało się pole walki i technika wojskowa. Kraj miał prawie milion kilometrów kwadratowych słabo zaludnionej powierzchni. Tego obszaru nie zabezpieczyłaby żadna piechota, zresztą nie było pieniędzy na utrzymanie tak licznej armii. W związku z tym – inaczej niż na zachodzie Europy – nacisk położono na kawalerię.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A. (VII kadencji 2017-2021, wiceprzew.), były redaktor naczelny idziemy.pl. Komentator w Polskim Radiu 24. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter