29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż broń

Ocena: 5
4432

Napoleon zakazał Francuzom pojedynków z Polakami, widząc, jak wielu jego rodaków w ten sposób żegna się z życiem. Bo też mieliśmy w minionych wiekach zapomnianą dziś specjalność narodową: sztukę władania szablą, nazywaną polską sztuką krzyżową.

fot. Aleksander Leydo

– Polak i szabla, szabla i Polak – to były sprawy nieodłączne, cząstka tradycji szeregu pokoleń. Inne narody walczyły szpadą czy rapierem, my – szablą. Przestała być ona rzeczą konkretną, a stała się mitem, historią, cząstką przeszłości. Towarzyszyła w zwycięstwach i chwilach dramatycznych narodu – mówi reżyser Jerzy Hoffman, który zekranizował Sienkiewiczowską „Trylogię”, unieśmiertelniającą polską szablę. Nie przypadkiem też w „Mazurku Dąbrowskiego” śpiewamy, że to, „co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy”. Tym bardziej należy doceniać inicjatywy zmierzające do restauracji i upowszechnienia na nowo polskiej sztuki krzyżowej.

 

Nośnik tradycji

Zadanie to od kilkunastu lat podejmuje Janusz Sieniawski – szermierz i jeździec, uczeń Andrzeja Przeździeckiego i Wojciecha Zabłockiego, legendarnych zawodników polskiej szermierki. Sam jest choreografem i trenerem, a do walki o powrót polskiej szabli wciągnął obu synów, Krzysztofa i Bartłomieja. To jemu Jerzy Hoffman powierzył przygotowanie scen fechtunkowych w filmach „Ogniem i mieczem” oraz „Bitwa Warszawska 1920”. I on też o polskiej historii szabli mówi najciekawiej.

– Szabla w Polsce pojawiła się już w XIII w., ale spopularyzowała się za panowania Stefana Batorego. Przyjęła się, ponieważ zmieniało się pole walki i technika wojskowa. Kraj miał prawie milion kilometrów kwadratowych słabo zaludnionej powierzchni. Tego obszaru nie zabezpieczyłaby żadna piechota, zresztą nie było pieniędzy na utrzymanie tak licznej armii. W związku z tym – inaczej niż na zachodzie Europy – nacisk położono na kawalerię.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter