2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiceszefowa watykańskiej dyplomacji o sytuacji kobiet na świecie

Ocena: 0
380

Rozprzestrzeniająca się kultura odrzucenia sprowokowała nowe formy ubóstwa i wykorzystywania kobiet, a także nowe zagrożenia dla ich życia i godności. Wiceszefowa watykańskiej dyplomacji mówiła o tym na zorganizowanym w ubiegłym tygodniu przez ONZ wirtualnym spotkaniu z okazji 25. rocznicy Czwartej Światowej Konferencji w sprawie Kobiet, która odbyła się w Pekinie w 1995 roku.

Fot. pixabay.com/CCO

Francesca Di Giovanni podkreśliła, że godność kobiet i ich prawa wciąż są na świecie niewystarczająco chronione. Wskazała cztery kluczowe obszary, gdzie trzeba się bardziej zaangażować, z których pierwszym jest konieczność wyjścia kobiet z ubóstwa. Można to uzyskać poprzez równy dostęp do zatrudnienia, równe wynagrodzenie za taką samą pracę, sprawiedliwy rozwój kariery zawodowej oraz należyte uznanie dla pracy kobiet w domu. Wskazała zarazem, że sytuacja ekonomiczna „nie powinna zmuszać kobiet do wybierania między pracą a pragnieniem posiadania rodziny i potomstwa”.

Podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu podkreśliła też znaczenie edukacji. Przypomniała, że to właśnie dziewczynki wciąż stanowią większość nieletnich, którzy nie mają dostępu nawet do podstawowego nauczania. Tak sytuacja nakręca spiralę nierówności. Trzecim kluczowym elementem w promocji kobiet jest ich dostęp do służby zdrowia. Di Giovanni przypomniała, że miliony z nich wciąż nie mają zapewnionej podstawowej opieki medycznej, wyżywienia i odpowiednich warunków sanitarnych.

Zamiast inwestować środki w celu zaradzenia tym niedociągnięciom zbyt duży nacisk położono na pewne aspekty zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet, w tym na wyeliminowanie ich zdolności macierzyńskich

– podkreśliła wiceszefowa watykańskiej dyplomacji. Przypomniała, że wciąż wielkim wyzwaniem pozostaje przemoc wobec kobiet.

Niestety szerzący się hedonizm i konsumpcjonizm sprowadzają kobiety do roli przedmiotów pożądania seksualnego, towaru, który można kupić, jak ma to miejsce w pornografii, surogacji, czy handlu żywym towarem

– podkreśliła Di Giovanni. Na zakończenie swego wystąpienia na oenzetowskiej konferencji poświęconej kobietom zauważyła, że kulturze odrzucenia trzeba dać odpór przez promowanie godności kobiet i budowanie dla nich szacunku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter