14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Weterani i Sprawiedliwi

Ocena: 0
102

Weterani 2 Korpusu Polskiego, którego 75-lecie powstania przypada w tym roku, delegacja polskich Sprawiedliwych, którzy w latach okupacji niemieckiej, narażając własne życie, ratowali Żydów przed Zagładą, a także kombatanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy i dawni działacze opozycji antykomunistycznej uczestniczą w pielgrzymce do Ziemi Świętej organizowanej w dniach 11-15 marca przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

– Wizyta odbywa się w roku kilku jubileuszy. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości staje się okazją podziękowania w ojczyźnie Chrystusa za dar wolności – zaznacza szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk, który przewodniczy delegacji udającej się do Izraela. – Mam nadzieję, że nasza pielgrzymka do Ziemi Świętej przypomni, na jak wielu frontach polscy żołnierze walczyli o niepodległość – mówi mjr Stanisława Kociełowicz ps. „Iskierka”.

Drugiego dnia wizyty jej uczestnicy uczcili w Tyberiadzie pamięć o Armii Polskiej na Wschodzie. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele św. Piotra, przy którym znajduje się pomnik ufundowany w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim.

Dla dawnych żołnierzy gen. Władysława Andersa pielgrzymka jest okazją do przywołania wspomnienia sprzed 75 lat, kiedy to po wyjściu z piekła sowieckich łagrów dotarli do Palestyny i stamtąd ruszyli wyzwalać Europę spod niemieckiego jarzma.

Dla osób odznaczonych Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” wizyta w Izraelu to okazja do odwiedzenia Instytutu Yad Vashem, który obchodzi 65. rocznicę istnienia. Wielu spośród nich po raz pierwszy będzie mogło zobaczyć tabliczki i drzewa upamiętniające ich heroizm z lat wojennych – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Oprócz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatantom towarzyszą: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska, senator Anna Maria Anders oraz wiceprezes IPN Jan Baster. W wyjeździe uczestniczy także redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński. Opiekunem pielgrzymki będzie ks. prof. Waldemar Chrostowski. Podczas pielgrzymki zaplanowano także spotkanie z kombatantami mieszkającymi w Izraelu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -