28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wenezuela: gdy głód zagląda w oczy

Ocena: 0
1225

Z pogrążonej w kryzysie ekonomicznym Wenezueli emigruje coraz więcej ludzi. Poza granicami swego kraju żyje już ponad 5,6 mln Wenezuelczyków. Według szacunków UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców) w tym roku ich liczba może sięgnąć 8,9 mln. Najwięcej uciekinierów wybiera Kolumbię, dla której wyżywienie ogromnej rzeszy migrantów jest poważnym problemem. Z pomocą przychodzi Caritas Polska.

fot. Caritas Polska

Od 2020 r. Caritas Polska wraz z Jeronimo Martins Kolumbia i Caritas Colombiana pomagają wenezuelskim migrantom w Kolumbii i najuboższym Kolumbijczykom z przygranicznego regionu Norte de Santander. W poprzednich latach pomoc polegała głównie na przekazywaniu paczek żywnościowych i artykułów higienicznych, w ubiegłym roku było nią objętych ponad tysiąc rodzin (łącznie blisko 5,3 tys. osób).

 


PACZKI I VOUCHERY

W tym roku z pomocy skorzysta dwukrotnie więcej potrzebujących, rozszerzony zostanie też jej zasięg terytorialny.

– Oprócz regionu Norte de Santander dystrybucje obejmą region Bogoty i Soachy. Wsparcie dotrze do 2192 rodzin – to blisko 11 tys. osób. W pierwszej kolejności skorzystają z niego rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby starsze i dzieci poniżej osiemnastego roku życia – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, kierownik Działu Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska. – Pojawi się nowa forma wsparcia; paczki żywnościowe nadal będą rozdawane w regionie przygranicznym, a w Bogocie będą wydawane vouchery elektroniczne na zakup produktów w sklepach Jeronimo Martins, po trzy na rodzinę objętą programem – dodaje. Uzupełnieniem pomocy materialnej będą zajęcia edukacyjne dotyczące m.in. profilaktyki chorób zakaźnych, w tym COVID-19.

 


TRZY POSIŁKI DZIENNIE

W Kolumbii przebywa jedna trzecia osób, które opuściły Wenezuelę, to już ponad 1,8 mln ludzi. Większość nie ma perspektyw na powrót do domu w najbliższej przyszłości.

– Mieszkam z rodziną w Kolumbii już cztery lata. Najpierw przyjechał mąż, później ja z czwórką dzieci. Tutaj przynajmniej możemy zjeść trzy posiłki dziennie, w Wenezueli nie mogliśmy sobie na to pozwolić – opowiada Leini Gonzalez z wenezuelskiego stanu Carabobo, obecnie mieszkająca w regionie Norte de Santander.

Warunki w Kolumbii nie są tak dramatyczne, ale żyjącym tu Wenezuelczykom nie jest łatwo. – Paczka, którą otrzymałam od Caritas, żywność i środki higieniczne, była dla nas dużym wsparciem. Zazwyczaj kupujemy tylko niezbędne produkty, bo na więcej nas nie stać – przyznaje Leini Gonzalez. – Teraz moje dzieci są szczęśliwe, mamy mleko, owsiankę, a nawet czekoladę!

 


MYŚLENIE O PRZYSZŁOŚCI

– Nasze wsparcie dla takich rodzin ma wprawdzie doraźny charakter, ale odciąża ich budżety, daje poczucie stabilizacji i pozwala skupić się na myśleniu o przyszłości – podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Dlatego jesteśmy wdzięczni naszym partnerom i darczyńcom, dzięki którym możemy w tym roku podwoić skalę pomocy w tym regionie świata. Wartość naszego projektu adresowanego do migrantów z Wenezueli wzrasta z 200 tys. do 400 tys. euro, przy czym Caritas Polska bierze na siebie połowę tych kosztów, drugą połowę pokrywa Jeronimo Martins Kolumbia.

Kryzys w Wenezueli trwa od 2014 r. Doprowadziły do niego upadek nieefektywnego modelu gospodarczego i zawirowania na rynku ropy, której złoża są największym bogactwem kraju. Wenezuelczycy zmagają się z takimi problemami, jak hiperinflacja, poważne niedobory żywności i innych produktów, zapaść systemu opieki zdrowotnej i edukacji, przerwy w dostawie elektryczności i wody. Tysiące rodzin, które w tej sytuacji decydują się na opuszczenie kraju, poza jego granicami również są zdane na pomoc społeczności międzynarodowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter