25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawskie Bahamy

Ocena: 0
1947

Stołeczne plaże nad Wisłą zostały zaliczone przez National Geographic do najpiękniejszych miejskich plaż świata. A w 2016 r. brytyjski dziennik The Guardian umieścił je na liście dziesięciu najlepszych plaż miejskich w Europie.

fot. Maciej Buda/Idziemy

Na czterech z nich – Saskiej, Poniatówce, ZOO (Rusałce) i Żoliborz – w miejskich punktach warszawskich działają plażowi, u których można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt rekreacyjny i książki. W czerwcu i wrześniu punkty są otwarte od piątku do niedzieli, a w lipcu i w sierpniu codziennie, w godz. 10-18. Plażowi udzielają informacji dotyczących infrastruktury, żeglugi i wydarzeń nad Wisłą oraz dbają o miejsce.

– Plażowi są dostępni przez cały sezon wakacyjny. Pilnują porządku, a także dysponują informacjami m.in. o ofercie gastronomicznej – informuje Dominika Wiśniewska ze stołecznego Urzędu Miasta.

W ramach wiślanego relaksu można skorzystać z bogatej oferty zarówno na wodzie, jak i na brzegach. Rodzinne czytanie bajek, treningi pod chmurką, cykl wystaw i seminariów czy wycieczki po rzece – to tylko niektóre z atrakcji. Działają tu organizacje pozarządowe oraz nadrzeczne lokale.

Na plażach odbywają się m.in. treningi agility dla psów. W ostatni weekend czerwca wystartowały też bezpłatne spływy kajakowe z Romantycznej na Poniatówkę. Przez cały sezon w ofercie rekreacyjnej Dzielnicy Wisła są darmowe rejsy edukacyjne realizowane przez Fundację „Rok Rzeki Wisły”, Warsaw Rolling Club i Aquatica. Dodatkowo można wziąć udział w treningach biegowych, niedzielnych zajęciach gimnastycznych i nordic walking. Oto najważniejsze stołeczne plaże:

Plaża przy Płycie Desantu (bulwar Flotylli Wiślanej) – przystanek promu, pętla kajakowo-rowerowa, przystań jednostek pływających oraz palenisko do rozpalania ogniska.

Plaża Białołęka (Most Marii Skłodowskiej-Curie, okolice Parku Picassa, niedaleko ul. Świderskiej) – leżaki stoją na stałe na plaży (nierozkładane), drewniane ławki wycięte z pni drzew, nowe murowane stoliki i siedziska, tablice edukacyjne oraz drążki i drabinki do kalisteniki, grill, miejsca na ognisko, boisko do siatkówki i huśtawki. Wszystko bezpłatnie.

Plaża Saska (ul. Wał Miedzeszyński) – boisko do siatkówki i plac zabaw dla dzieci. Plażowy udostępnia sprzęt do badmintona, gry planszowe, bule. Do plaży dopływa bezpłatny prom ZTM (przeprawa między brzegami). Jest palenisko z rusztem na grilla i dwa paleniska na ognisko.

Plaża Poniatówka (ul. Wybrzeże Szczecińskie) – są tu MOSIR Poranki i Wieczory (Pawilon Plażowy) oraz Przystań Wisła (od strony południowej za mostem Poniatowskiego), gdzie można skorzystać z oferty gastronomiczno-kulturalnej. Strefa sportu wyposażona jest w profesjonalne boiska do siatkówki plażowej, piłki ręcznej plażowej, beach scokera, badmintona plażowego oraz siłownię street workoutu. Działa wypożyczalnia kajaków. Plac zabaw budzi zachwyt: jest jednym z najnowocześniejszych i najpiękniejszych miejsc dla dzieci w naturalnej przestrzeni lasu łęgowego. Do plaży dopływa bezpłatny prom ZTM (przeprawa między brzegami).

Plaża ZOO (Rusałka, ul. Wybrzeże Helskie) – Na terenie Beach Bar Aquatica znajduje się boisko do siatkówki plażowej, tor do skim boardu, plenerowa siłownia. Trenuje się tam również tai-chi oraz biegi. Do plaży dopływa bezpłatny prom ZTM (przeprawa między brzegami). W weekendy na plaży prowadzone są animacje. Na przystani Aquatica są trzy łodzie świadczące usługi żeglugowe.

Pozostałe miejsca to: Plaża Żoliborz (na końcu betonowych bulwarów, na wprost Cytadeli), Plaża Romantyczna (ul. Rychnowska 15), Plaża Zawady, Plażówka Ursus (ul. Dzieci Warszawy 24) i Jeziorko Czerniakowskie.

Przy plaży żoliborskiej działa Stacja Wisła – wypożyczalnia gokartów rowerowych, oraz Klub Przygoda – Biuro Turystyki Aktywnej. Dostępne jest palenisko i mały plac zabaw dla dzieci. Plaża Romantyczna (ul. Rychnowska 15) jest ogólnodostępna dla mieszkańców. Plaża Zawady (Wilanów, na wysokości ul. Zaściankowej) również jest przeznaczona dla wszystkich. Od czerwca dostępne jest kąpielisko na części Jeziorka Czerniakowskiego przy ul. Jeziornej 4 na Mokotowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter