2 lipca
sobota
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: uczczono pamięć bohaterów walk o Monte Cassino

Ocena: 3.2
323

W Warszawie odbyły się 11 maja uroczystości 78. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza.

Fot. PAP/Mateusz Marek

Ta bitwa stała się legendą II wojny światowej nie tylko ze względów strategicznych i militarnych, ale i symbolicznych i moralnych – mówił w homilii biskup polowy. W południe pod pomnikiem bitwy o Monte Cassino odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.

We Mszy św. uczestniczyli weterani i kombatanci Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele organizacji kombatanckich. Obecny był Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, generałowie WP, oficerowie i żołnierze stołecznego garnizonu oraz harcerze.

Na początku homilii bp Lechowicz przywołał fragmenty wspomnień abp. Józefa Gawliny z pierwszych dni szturmu na Monte Cassino. "Czytając te wspomnienia dokładnie w 78. rocznicę tamtych wydarzeń, mam wrażenie, że „nasi chłopcy” spod Monte Cassino mieli wiele wspólnego z Jezusem, ukazanym nam przez odczytaną dziś Ewangelię" – mówił bp Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy wskazywał, że Pan Jezus kilkakrotnie mówi o tym, że został „posłany”, co oznacza, że „miał świadomość misji, zadania do spełnienia”.

Późniejsze słowa Jezusa wypowiedziane na krzyżu, zwłaszcza „wykonało się” to jak złożenie żołnierskiego meldunku. Żołnierze spod Monte Cassino też mieli świadomość posłania, misji, zadania. Ona dodawała im sił duchowych i fizycznych, broniła przed zwątpieniem, mimo że niewiele wskazywało na możliwość odniesienia militarnego zwycięstwa

– powiedział bp Lechowicz.

Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że Ewangelia ukazuje Jezusa, „który jest wierny aż do końca zleconemu przez Boga Ojca zadaniu”.

Czyż żołnierze II Korpusu Armii gen. Andersa nie odznaczali się podobną wiernością. Byli przecież gotowi ponieść śmierć w imię wypełnienia misji! I wielu rzeczywiście oddało życie ziemi, gdyż serca oddali niepodległej Ojczyźnie

– mówił.

Biskup polowy dodał, że podobnie jak Jezus, który wiedział, że celem jego posłania jest zbawienie człowieka, tak dla polskich żołnierzy celem, do którego zdążali, „była wolna i niepodległa Polska, w wolnej, składającej się z suwerennych państw Europie”. Przywołał słowa św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy określali walczących o Monte Cassino, jako walczących o „chrześcijańskie oblicze Europy i świata” oraz o „wyższe i szczytniejsze wartości, które trzeba uratować dla rodziny ludzkiej”.

Dzisiaj jesteśmy wdzięczni za krew przelaną w walce o wzgórze klasztorne na Monte Cassino. Ta bitwa stała się legendą II wojny światowej nie tylko ze względów strategicznych i militarnych, ale i symbolicznych i moralnych

– powiedział bp Lechowicz.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego podobnie dzieje się teraz w Ukrainie.

Bez względu na wynik tej wojny jesteśmy świadkami rodzącego się mitu założycielskiego narodu ukraińskiego. Widzimy na własne oczy, jak ponownie fundamentalne znaczenie ma morale żołnierza – świadomość misji do wypełnienia, wierność tej misji i wytrwale dążenie do celu

– przekonywał. Dodał, że każdy z nas jest powołany do „wiernego i wytrwałego realizowania misji, jaką Bóg przed nami postawił”. "To misja osiągnięcia zbawienia. Ona również, podobnie jak walka toczona na klasztornych wzgórzach Monte Cassino wymaga trudu, zaparcia się siebie, poświęcenia" – powiedział.

Przed błogosławieństwem pod popiersiem abp. Józefa Gawliny, biskupa polowego w latach 1933–1947 oraz uczestnika bitwy o Monte Cassino, złożone zostały kwiaty. Modlitwę w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 2. Korpusu Polskiego odmówili przedstawiciele duszpasterstw ewangelickiego i prawosławnego.

W południe na skwerze pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.

W historii Polski, Europy i świata wielokrotnie potrafiliśmy udowodnić, że słowo „polskość” definiuje się jako umiłowanie wolności. Wolności własnej i uciemiężonych narodów. Wielokrotnie w dziejach dawaliśmy i dajemy temu przykład. Umiłowanie wolności jest bowiem w nas, Polakach silniejsze niż wielkie przeciwności, niż wojna , niż zdobywanie niezdobytych, przez nikogo, tak jak Monte Cassino, szczytów

– powiedział Jan Józef Kasprzyk. Minister Kasprzyk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu we Włoszech odbędą się uroczystości związane z 78. rocznicą bitwy.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, żołnierze, kombatanci i parlamentarzyści. Obecni byli kapelani Ordynariatu Polowego, ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego oraz ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, kapelan środowisk kombatanckich.

+++++

Zdobycie masywu Monte Cassino wraz ze znajdującym się na szczycie wzgórza opactwem benedyktynów w maju 1944 roku przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pozwoliło przełamać niemieckie umocnienia obronne, zwane linią Gustawa i otworzyć aliantom drogę do Rzymu. Podczas walk zginęło 923 żołnierzy polskich, niemal 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Na przełomie lat 1944–1945 decyzją gen. Andersa w miejscu bitwy powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło ponad tysiąc żołnierzy Rzeczypospolitej. W jego centralnym punkcie znajduje się grób dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który zmarł w 1970 roku w Londynie. 40 lat później obok gen. Andersa spoczęła także jego żona Irena. W 1965 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino spoczął abp. Józef Feliks Gawlina, biskup polowy w latach 1933–1947, a po wojnie protektor Polaków mieszkających poza Krajem. Abp Gawlina był obecny w czasie walk o Monte Cassino i pełnił posługę kapelana frontowego w czasie bitwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter