20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: sesja z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
774

Aresztowanie i uwolnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w świetle nowych dokumentów – pod takim hasłem, 28 października w Warszawie, odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia.

20161024 15:57
ar, mip, tk / Warszawa (KAI), sg

Archikatedra Literacka oraz Kuria Metropolitarna Warszawska zapraszają na konferencję z udziałem kard. Kazimierza Nycza, pod patronatem Adama Struzika marszałka województwa mazowieckiego.

Spotkanie odbędzie się 28 października, o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej w Domu Arcybiskupów Warszawskich na ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie.

Sesję popularnonaukową poprowadzi Jan Pospieszalski. Wśród prelegentów znajdą się m. in.: dr hab. Paweł Skibiński, który opowie o aresztowaniu i uwięzieniu kard. Wyszyńskiego, o. dr Gabriel Bartoszewski, pochyli się nad tematem owoców służby Prymasa Tysiąclecia w więzieniu, red. Marian P. Romaniuk podda analizie prasę watykańską z lat 1953-1956 w obronie Prymasa Polski. Swój referat nt inwigilacji Stefana Wyszyńskiego w zasobach archiwalnych IPN wygłosi prof. Jan Żaryn.

Posumowania wykładów dokona kard. Kazimierz Nycz.

Podczas sesji odbędzie się również projekcja filmu "Zawód: Prymas Polski", o którym opowie Anna T. Pietraszek.

Współorganizatorami wydarzenia są: Archidiecezjalne Centrum Informacji, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Papieża Jana Pawła II, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Warszawskie Metropolitarne Seminarium Duchowne.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana.

Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.

W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.

W 1946 r. papież Pius XII mianował ks. prof. Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. 22 października 1948 r. został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych.

12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

W latach sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter