20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: otwarcie biura Komitetu Żydów Amerykańskich

Ocena: 0
882

Urzędnicy państwowi, dyplomaci, przedstawiciele mediów i przywódcy społeczności żydowskiej z całej Europy świętowali w poniedziałek 27 marca otwarcie biura Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) w Europie Środkowej.

fot. PAP/Radek Pietruszka

AJC to globalna organizacja działająca na rzecz Żydów, która zorganizowała z tej okazji uroczystą galę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) powstał w 1906 roku, a jego główna kwatera mieści się w Nowym Yorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. Misją Komitetu jest poprawa statusu życia Żydów na całym świecie oraz działanie na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych.

Podczas otwarcia środkowoeuropejskiego biura AJC w Warszawie naczelny rabin Polski Michael Schudrich zauważył, że otwarcie biura AJC w Warszawie zbiega się z początkiem żydowskiego miesiąca Nisan, podczas którego wyznawcy judaizmu wspominają wyjście Żydów z Egiptu. Schudrich nazwał eksodus "być może pierwszym zapisanym doświadczeniem ludzi walczących o swoją wolność, stwarzających naród i walczących o własną państwowość".

Podkreślił, że z kolei wolność Polaków po latach komunizmu zaczęła się wraz z powstaniem Solidarności, której członkowie walczyli o ludzką godność, ale też o prawa wszystkich skrzywdzonych na całym świecie. 

AJC jest natomiast organizacją, która wie, jak walczyć o prawa społeczności żydowskiej na świecie. Jej umiejscowienie także w Warszawie jest jednak znakiem troski o prawa nie tylko wyznawców judaizmu w Polsce, ale i w Europie Środkowej – podkreślił rabin Schudrich.

Zdaniem prezydenta AJC Johna Shapiro, otwarcie warszawskiego biura organizacji to "kolejny logiczny krok w zacieśnianiu trwających od dekady więzów z Polską". AJC od zawsze była zaangażowania w utrwalaniu relacji transatlantyckich i rozwijaniu wartości demokratycznych, jak również dbałości o żydowską przeszłość i przyszłość w tym regionie – dodał.

Paul Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce przypomniał m.in. ubiegłoroczną wizytę papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Jak stwierdził, stała się ona symbolem odnawianych więzi między światem chrześcijańskim i żydowskim.

Minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników gali. Prezydent przypomniał m.in znaczącą rolę AJC w popieraniu polskich aspiracji do wstąpienia do sojuszu NATO. Jak stwierdził, zarówno obecność biura amerykańskiego komitetu żydów, jak i amerykańskich żołnierzy jest oznaką umacniania się więzi transatlantyckich między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Zauważył też, że gala odbywa się w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich, "instytucji ogromnie ważnej dla zachowania prawdy o wspólnej historii obu naszych narodów".

Przypomniał o tym także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Otwarcie biura AJC w Polsce w siedzibie Muzeum jest symboliczne, "ponieważ właśnie to muzeum ukazuje wielowiekową historię narodu żydowskiego w Polsce".

Abp Gądecki wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.

– Judaizm i chrześcijaństwo są nierozerwalnie złączone wiarą w jednego Boga. Shema Israel jest wyznaniem wiary Izraela. Fragment tej modlitwy odmawiamy jako katolicy w codziennej modlitwie, w pacierzu. Nawiązujemy tym samym do słów Jezusa, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22;34-40). Co więcej, łączy nas Pismo Święte, które czytamy jako część naszych wspólnych dziejów. Nie wystarczy jednak, aby każdy wierzący w jednego Boga zatrzymywał się w swoim środowisku. Potrzebny jest dialog – wskazał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też, że dialog katolicko-żydowski w Polsce ma unikalny charakter, czego wyraźnym dowodem jest ustanowiony w 1997 r. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. – To jest dobra okazja do wzajemnego poznania się, które prowadzi do większego zrozumienia i nawiązywania przyjaznych relacji – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

Na zakończenie swojego wystąpienia wyraził nadzieję, że otwarcie środkowoeuropejskiego biura AJC w Warszawie będzie "kamieniem milowym także w dialogu z katolicko-żydowskim".

AJC Central Europe jest piątym biurem AJC w Europie, a jego działalność będzie obejmować siedem krajów Europy Środkowej: Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę i Słowację. AJC ma także biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie. AJC Central Europe jest częścią organizacji AJC Europe z siedzibą w Paryżu.

– Założenie stałego biura w Warszawie jest kontynuacją dekad inicjatyw programowych i stanowi zwieńczenie formalnego powrotu AJC do Polski po ośmioletniej nieobecności. Nowe otwarcie umożliwi nam pogłębienie współpracy z innymi ważnymi krajami regionu – powiedział David Harris, przewodniczący AJC od 1990 r. – Mamy szczerze nadzieje, że przyczyni się to do zacieśniania więzi między siedmioma krajami, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznościami żydowskimi – dodał dyrektor AJC.

We wtorek liderzy AJC udadzą się do Czech, Estonii, Węgier, Łatwy i Słowacji, by spotkać się z wyższymi urzędnikami państwowymi i liderami społeczności żydowskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter