23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: niezwykłe znalezisko w Młodzieżowym Domu Kultury

Ocena: 0
452

Około 500 negatywów z lat 60-tych i 70-tych odnalezionych w piwnicy śródmiejskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej! Trwają poszukiwania osób uwiecznionych na fotografiach ponad pół wieku temu!

fot. arch. Wydział Prasowy UM

Pracownicy porządkujący magazyny MDK przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów – Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań – mówi Tomasz Tuszkowski, wicedyrektor MDK Łazienkowska – Coś mnie jednak tknęło i zajrzałem głębiej – dodaje. Pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Jak się okazało, część albumów skrywało prawdziwe perełki fotograficzne.

Negatywy w ukryciu ponad 50 lat

Zdjęcia odnalezione w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przedstawiają osoby i wydarzenia związane z działalnością Młodzieżowego Domu Kultury, którego historia sięga 1952 roku. Są na nich uwiecznione gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakłądów Autobusowych pozujących przy autobusie – najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej oraz wodowanie łodzi na Wiśle. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat.

Poszukiwania osób ze starych fotografii

Negatywy ujrzą światło dzienne, zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Powstał też projekt edukacyjny „Historie z Duszą”, który ma na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych uczestników. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie? Jak wspominają tamte czasy?
- Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedzi na te pytania, a śródmiejskie historie uwiecznione na fotografiach zostaną na nowo opowiedziane – cieszy się Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Uczestnicy zajęć w pracowni fotografii oraz Galerii Rozwijania Umiejętności i Talentów pracują nad wystawą i rozszyfrowaniem fotograficznych zagadek. Wspiera ich w tym Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, który pomógł zabezpieczyć odnalezione negatywy.

– Jeśli to Wy, albo ktoś z Waszej rodziny znajduje się na fotografiach, to odezwijcie się do nas. A jeśli nie, to prosimy – udostępniajcie – apelują do mieszkańców i mieszkanek Warszawy pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Łazienkowska

Więcej informacji na temat historycznych zdjęć na profilu FB: Projekt „Historie z Duszą”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter