25 kwietnia
środa
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza Święta w intencji polskiej policji

Ocena: 0
1769
– Jest w policji wiele córek i synów narodu polskiego, którzy wynieśli z rodzinnego domu zasady Dekalogu i przyjęli za swoje prawo miłości, a Ewangelię uczynili kodeksem postępowania – powiedział podczas Mszy Świętej w stołecznej Bazylice św. Krzyża biskup polowy Józef Guzdek. 20150726 11:52
kos / Warszawa (KAI), sg
fot.
PAP/Jacek Turczyk

Biskup polowy WP jest też delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji. Mszę transmitował 1 Program Polskiego Radia.

Eucharystia, sprawowana ostatnim dniu trwających od czwartku Centralnych Obchodów Święta Policji, rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji i odegrania hymnu państwowego.

Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych zostały przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji.

W homilii bp Guzdek nawiązując do opisanego w Ewangelii cudu rozmnożenia chleba, podkreślał, że „chleb jest znakiem braterstwa i wyrazem miłości”.

– Chleb jest bardzo ważny. Jest on synonimem dostatniego życia. Jednak „nie samym chlebem żyje człowiek”. Są wartości równie ważne, a nawet ważniejsze, dla których warto pracować i cierpieć, przelewać krew a nawet życie dać – powiedział.

Ordynariusz wojskowy stwierdził, że w czasie pokoju, do wartości, które są „ważne jak chleb”, należą: ład społeczny, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo. – W naszej Ojczyźnie na straży tych wartości stoi ponad stutysięczna armia funkcjonariuszy policji. To oni po odpowiednim przygotowaniu zdecydowali się „służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” – powiedział.

Biskup Guzdek przypomniał, że podczas tegorocznych obchodów Święta Policji na tablicy pamięci w Komendzie Głównej odsłonięte zostały trzy tablice epitafijne z nazwiskami poległych w służbie policjantów. Wspomniał też o odbywającym się w tym dniu pogrzebie śp. st. asp. Marka Dziakowicza, który zginął niosąc pomoc chłopcu tonącemu w wodach Bałtyku.

Delegat ds. duszpasterstwa policji zachęcał policjantów do spełniania codziennych uczynków dobra. – Czyn ma miejsce raz i już się nie odmieni, pozostanie taki na wieczność. Ale ocena czynu może ulec zmianie. Tylko czyny miłości należą do tych, które wychodzą zwycięsko z każdej opresji zmiennej w swych upodobaniach historii – podkreślił.

Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy policji, m. in. ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji. Obecni podczas Mszy Świętej byli m. in. gen. insp. policji Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji, pracownicy jego biura, komendanci poszczególnych pionów, funkcjonariusze i pracownicy policji.

Uroczystą Mszę Świętą uświetniły Chór Komendy Stołecznej Policji i Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Na koniec Mszy Świętej generalny insp. Krzysztof Gajewski podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię i opiekę duszpasterską kapelanów.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły