22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: "Last Christmas" zamiast kolęd

Ocena: 5
726

Władze Warszawy forsują nową, świecką tradycję: Boże Narodzenie bez tradycyjnego opłatka, symboli religijnych i kolęd.

Fot. pixabay.com/CCO

Warszawa pod rządami Rafała Trzaskowskiego, Pawła Rabieja i radnych Koalicji Obywatelskiej pozbawiana jest chrześcijańskich korzeni i własnej, dotychczasowej tradycji. Świadczą o tym wciąż nowe poczynania włodarzy stolicy.

W sobotę z pompą na Starym Mieście i Trakcie Królewskim włączono coroczną, świateczną iluminację, przedstawiającą ferie światełek, gwiazdki, sarenki, bałwanki, bombki, świetlne domki itd. - słowem: wszystko, tylko nie to, co mogłoby się wprost kojarzyć z religijnym charakterem zbliżających sie świąt. Przed Zamkiem Królewskim zabłysnęla wielka choinka, a przed Hotelem Brystol warszawiacy mieli okazję zaśpiewać... przebój zespołu Wham „Last Christmas”.

Ci wszyscy, którzy znają tę piosenkę wiedzą, że to nie jest utwór o świętach, ale kawałek, który zakorzenił się w pop-kulturze. Absolutnie to nie jest kolęda, pastorałka czy pieśń, którą śpiewa się przy wigilijnym stole. Zabraknie pastorałek i przepięknych kolęd polskich, które są znane nie tylko w Polsce, ale też na świecie. To smutne.

– komentuje tę nową, świecką tradycję radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Lasocki. Jak dodał, jest to jawny to przejaw dyskryminacji katolików, którzy stanowią większość mieszańców Warszawy.

Już kilka dni temu władze Warszawy poinformowały, że rezygnują z tradycji organizowania wspólnego spotkania opłatkowego, które zazwyczaj odbywało się w przerwie ostatnich, przedświątecznych obrad Rady Miasta.

To zerwanie wieloletniej tradycji. Spotkanie opłatkowe miało swoją rangę. Mam wrażenie, że radni PO znaleźli się pod wpływem mniejszościowej, antychrześcijańskiej grupy – komentuje tę sytuację radny Dariusz Figura z PiS.

Moim zdaniem jesteśmy dzisiaj kierowani do katakumb. Być może za rok urzędnicy miasta stołecznego Warszawy nie będą mieli możliwości podzielenia się opłatkiem w swoich biurach i pokojach. A za dwa lata nasze dzieci w publicznych szkołach oraz przedszkolach nie wystawią już jasełek, ponieważ być może narazi to osoby niewierzące na odczucia, na które nie chcą być narażone

– dodaje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -