28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 187. rocznica Powstania Listopadowego

Ocena: 0
945

W niedzielę 26 listopada ks. kapelan WAT mjr dr Ireneusz Biruś przewodniczył Mszy Świętej polowej, która była kulminacyjnym punktem obchodów 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na warszawskiej Olszynce Grochowskiej.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

W koncelebrze wzięli udział m.in.: ks. prałat Krzysztof Ukleja i ks. Krzysztof Mikołajek.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęto (ul. Traczy) od złożenia wieńca pod obeliskiem upamiętniających inicjatorów powstania Alei Chwały: ks. prałata Wacława Karłowicza i Stefana Melaka, który złożyli przedstawiciele rodzin: Maria Pladys i Jan Waś. „Znicz pamięci” złożyli: poseł Ewa Tomaszewska, sędzia Bogusław Niezieński, rektor komendant WAT Tadeusz Szczurek oraz prezes kapituły medalu „Zło dobrem zwyciężaj” – Ryszard Walczak.

Po odegraniu „Warszawianki” przemaszerowano pod Pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską, gdzie przy ołtarzu polowym sprawowana była Eucharystia.

W słowie wstępnym ks. Biruś podkreślił, że w Uroczystość Chrystusa Króla chcemy oddać część tym, dla których sprawa Ojczyzny była najważniejsza. Zaznaczył, że to wyraz wdzięczności dla tych, którzy oddali życie na „ołtarzu Ojczyzny”.

W homilii ks. Biruś na konkretnych przykładach opowiadał o znaczeniu bycia miłosiernym. „Kto nie zobaczy Boga na ziemi, nie zobaczy Boga w Niebie” – cytował poetę.

– Stając dzisiaj w tym miejscu chcemy nauczyć się od bohaterów odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny. Chcemy od nich uczyć się budowania Królestwa Miłości – mówił ks. Biruś.

Kapelan WAT przypomniał postać Piotra Wysockiego i słowa wypowiedziane przez niego w Noc Listopadową do podchorążych, a obecnych na uroczystościach nazwał spadkobiercami tych, którzy wtedy chwycili za broń.

Na zakończenie ksiądz kapelan wyraził na ręce posła Andrzeja Melaka wdzięczność organizatorom za to, że chcą uczyć młode pokolenia, historii i pamięci o tych, którzy nie szczędzili własnego życia i krwi, abyśmy mogli dzisiaj cieszyć się wolną Ojczyzną.

Drugą część uroczystości rozpoczęto od Hymnu Narodowego. Następnie Andrzej Melak odczytał list od marszałka Marka Kuchcińskiego. Marszałek Sejmu RP przypomniał w liście rys historyczny Powstania Listopadowego. Wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy pielęgnują nasze narodowe dziedzictwo.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczął się Apel poległych, a potem pododdział wojska oddał salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńcy i wykonanie utworu „Śpij kolego”.

W uroczystościach wzięli udział m. in.: przedstawiciel prezydenta RP, posłowie Sejmu RP, przedstawiciele lokalnych samorządów, partii politycznych, Kompania Reprezentacyjna WAT w mundurach służbowych i historycznych, członkowie związków i stowarzyszeń, cechów, poczty sztandarowe, młodzieży szkolnej i kibice sportowi.

Wydarzenie uświetniła muzycznie Orkiestra Wojskowa w Warszawie – tamburmajor starszy chorąży sztabowy Zdzisław Putko, kapelmistrz orkiestry mjr Artur Czereszewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter