17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 10 kwietnia - uroczystości państwowe i miejskie

Ocena: 0
613

10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie zaplanowano państwowe obchody, uroczystości przygotował też stołeczny ratusz – zapowiedziała w piątek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Gawor.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano pięć zgromadzeń. – Zgłoszono osiem zgromadzeń publicznych. Z jednego wycofał się sam organizator; w jednym przypadku organizator dostał zakaz; w kolejnym – wniosek pozostał bez rejestracji. Formalnie na tę chwile jest zarejestrowanych pięć zgromadzeń publicznych – wyliczyła.

Gawor powiedziała podczas konferencji prasowej, że uroczystości państwowe rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. "Po mszy, tak jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Również tego dnia odbędzie się m.in. składanie wieńców m.in. na cmentarzu Powązkowskim" – zapowiedziała.

– Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – dodała Gawor.

Gawor poinformowała też, że o godz. 19. zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej. – Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego – PAP), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego – PAP) – zaznaczyła.

Gawor poinformowała, że organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wstęp na teren uroczystości państwowych – jak zaznaczyła – ze względów bezpieczeństwa ma być "reglamentowany", a "zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe MON i MSWiA; do działań włączona zostanie Straż Miejska.

Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim – modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 – w godzinę katastrofy – zostanie odegrany utwór "Cisza".

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in., na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska.

Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E–2 i N44.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl oraz www.facebook.com/infoulice. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter