30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacje dla spóźnialskich

Ocena: 4.675
931

Nie trzeba jechać do dalekich krajów, żeby skorzystać z bogactwa ciepłych wód. Termy Uniejów czekają na chętnych przez cały rok

fot. ks. Julian Głowacki

Pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne powstało w 2012 roku i znajduje się w centrum naszego kraju. Uniejów, bo o nim mowa, to niewielkie miasteczko położone w połowie drogi między Koninem a Łodzią. Niewątpliwym jego atutem jest łatwy dojazd ze względu na przebiegającą obok Autostradę Wolności, co sprawia, że baseny termalne są chętnie odwiedzane również przez mieszkańców stolicy. Jeśli więc ktoś nie zdążył z urlopem w trakcie wakacji, to jeszcze nic straconego.

 

Spojrzenie w przeszłość

Już pod koniec XIII wieku Uniejów otrzymuje prawa miejskie, choć pierwsze wzmianki o osadzie Unieievo, położonej w pobliżu kasztelanii arcybiskupów gnieźnieńskich – Spycimierza (wieś znana dziś przede wszystkim z tradycji układania dywanów kwiatowych na Uroczystość Bożego Ciała), pochodzą z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. W historii zabytków Uniejowa znajdziemy ślady licznych wojen prowadzonych na tym terenie w ciągu wieków. Pierwszy kościół Świętego Ducha ufundowany w 1283 roku przez arcybiskupa Jakuba Świnkę został zniszczony przez Krzyżaków już pół wieku później. Istniejąca do dziś Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z okresu rozkwitu miasta, ufundowana została w 1349 roku przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego. Równocześnie z budową kościoła na drugim brzegu Warty wzniesiono zamek obronny, w którym rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy, a w czasie wojen chronili w nim skarbiec i archiwa. Zamek wzniesiony w stylu gotyckim, po przebudowie w XVII wieku, nabrał renesansowego stylu. Wraz z XIX-wiecznym parkiem w stylu angielskim, założonym przez rodzinę Tollów, stanowi cenną atrakcję turystyczną.

 

Zamekw Uniejowie, fot. ks. Julian Głowacki

Dziś na zamku znajdują się hotel, centrum konferencyjne i restauracja. Do czasów średniowiecznych przenosi turystów organizowany w lipcu Turniej Rycerski, na którym można zarówno podziwiać zmagania rycerzy, jak i samemu spróbować strzelania z łuku czy trebusza (jest to rodzaj machiny oblężniczej), oraz sierpniowy jarmark średniowieczny, którego główną atrakcją jest pokaz Zespołu Tańca Dawnego „Dworzanie”. Wśród zabytków z końca XIX wieku jest jeszcze dworek szlachecki, w którym znajduje się dziś Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i szkoła muzyczna, oraz cerkiewka – prawosławna kaplica grobowa rodziny gen. Aleksandra Tolla. Patronem miasta jest bł. Bogumił, arcybiskup gnieźnieński, którego relikwie znajdują się w uniejowskiej świątyni. Mieszkańcy twierdzą, że nadal opiekuje się on miastem i jest szczególnym orędownikiem ludzi chorych.

 

Gorące źródła

Największą i główną atrakcją turystyczną jest jednak kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów, zaprojektowany tak, by spełniał wymagania ludzi w każdym wieku. Baseny wypełnione wodą termalną oferują liczne atrakcje. Do dyspozycji mamy podgrzewane baseny solankowe, baseny rekreacyjne z masażami, wyspy z jacuzzi, „dziką rzekę” czy dziecięce baseny ze zjeżdżalniami i brodzikami oraz bufet wodny. Widok z basenu jest dodatkową atrakcją: korzystając z nowoczesnych urządzeń wypoczynkowo-leczniczych, można cieszyć oczy imponującą panoramą średniowiecznego zamku.

Wśród wielu propozycji miasta uzdrowiskowego wielkim zainteresowaniem cieszą się kąpiele solankowe, które zarówno działają leczniczo, jak i odprężająco.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter