19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szczerym polu

Ocena: 0
606

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego order miał burzliwe dzieje.

Fot. wikipedia / Domena publiczna

Wystawa „Virtuti Militari” w Łazienkach Królewskich otwiera się od razu po wielkiej akcji Polska pod Krzyżem. Nikt tego nie planował, ale wyszło nieźle. Bo przecież Virtuti Militari to też krzyż.

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego order miał burzliwe dzieje. Czytamy w zapowiedziach wystawy, że „pierwsze odznaczenia, potwierdzone królewskim podpisem datowanym na 22 czerwca 1792 r., otrzymali oficerowie i żołnierze, którzy wyróżnili się w zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami (18 czerwca 1792 r.). Potem uhonorowano bohaterów starć pod Dubienką (18 lipca 1792 r.) Za obie bitwy oraz wojnę polsko-rosyjską przyznano łącznie: jeden Krzyż Komandorski, 86 Krzyży Kawalerskich (w tym medale złote) i 439 Krzyży Srebrnych (w tym medale srebrne)”.

I tu niespodzianka! Bo pierwsze ordery były owalne, ze złota i srebra, odlane w Mennicy Warszawskiej w oparciu o projekt nadwornego medaliera królewskiego. Ale dekorowani – czytamy – własnym sumptem przerabiali je na krzyże! Jak się order nazywa krzyżem, to niech będzie krzyż – tak pewnie rozumowali, i chwała im za to.

To pokazuje, jak wielkie są w naszej historii i tradycji przywiązanie do krzyża i najwyższy dlań szacunek. Przy okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pisałam w tym miejscu o polskich generałach II RP, którzy w 1976 r. złożyli swoje Virtuti Militari na Jasnej Górze – z szacunku do krzyża i na znak protestu, bo władze PRL postanowiły „ozdobić” Leonida Breżniewa takim właśnie orderem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -