6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Stróżach k. Nowego Sącza powstaje pierwsze w Polsce Narodowe Centrum Autyzmu

Ocena: 0
512

Narodowe Centrum Autyzmu dla chorych dzieci i dorosłych jest inicjatywą Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Otwarcie ośrodka planowane jest na koniec roku 2018. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.

fot. Wikipedia, Domena publiczna

 – W Polsce mało mówi się o autyzmie, dla chorych nie ma ośrodków leczenia i często rodzice mają z tym olbrzymi problem. Chcemy temu zaradzić, dlatego powstające kompleksy medyczne będą wyposażone w gabinety zabiegowe z najlepszym sprzętem. Chorzy będą objęci opieką takich specjalistów jak: okulista, stomatolog, kardiolog. Planujemy tu świadczyć również wiele innych, profesjonalnych usług medycznych potrzebnych osobom z autyzmem. Dzisiaj nie ma dla nich w Polsce odpowiedniego miejsca na leczenie – mówi pomysłodawca projektu, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach koło Nowego Sącza, senator Stanisław Kogut z Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa Narodowego Centrum Autyzmu to kolejna już inicjatywa Fundacji. W Stóżach działa już dzisiaj m.in. Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowe, Ośrodek Hipoterapii i Dogoterapii, Centrum Leczenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

– Nasz Zakład Aktywności Zawodowej daje osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności możliwość spełnienia zawodowego i rehabilitacji społecznej oraz zarobku na własne utrzymanie. Zatrudniamy 33 osoby, w czterech pracowniach: hodowlanej, ogrodniczej, marketingu oraz w pralni. W następnym zakładzie chorzy będą pracowali w podobnych pracowniach – mówi  PAP dyrektor warsztatu ZAZ, Piotr Wojtas.

W Fundacji zatrudnionych jest 219 osób. – Jest to wysoko wykwalifikowany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, fizjoterapeuci oraz służby techniczne  – mówi dyrektor działu kadr fundacji Agnieszka Kościsz.

– Przy budowie nowego ośrodków pracują dodatkowo obywatele Ukrainy oraz więźniowie z Nowego Sącza, którzy w ramach programu +Resocjalizacja we Współpracy ze Społeczeństwem+, pomagają przy pracach budowlanych – wskazuje dyrektor Kościsz.

Były więzień, Kazimierz który odbywał karę 13 lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym w Nowym Sączu do dzisiaj przyjeżdża do Stróż i pomaga przy pracach budowlanych.

 – Praca w tym ośrodku daje mi dużą satysfakcję i możliwość pomocy innym, bo warto i trzeba pomagać ludziom. Człowiek nie żyje tylko dla siebie. Skazanym ta praca daje poczucie, że niosą pomoc potrzebującym – mówi Kazimierz.

W nowo powstającym kompleksie będzie 40 dwuosobowych pokoi oraz liczne gabinety lekarsko-rehabilitacyjne. Przy Narodowym Centrum Autyzmu powstanie także kolejny zakład aktywizacji zawodowej w którym chorzy będą pracowali i zarabiali na swoje utrzymanie.

– Dobra atmosfera, która panuje w tym ośrodku, sprawia że chorzy szybciej wracają do zdrowia – zauważa pacjent z Chicago, ks. Józef Siedlarz, Chrystusowiec.
 
– Domowe jedzenie, rodzinna atmosfera i dobra opieka – wszystko to sprawia, że czuję się tu jak w domu. Dzięki temu czuję, że szybciej wracam do lepszego zdrowia. Nie chodzi tylko o siły fizyczne, ale również o te duchowe, które powodują, że człowiekowi chce się ćwiczyć i wracać do pełnej sprawności – mówi ks. Siedlarz.

– Misją Fundacji jest służenie drugiemu człowiekowi. A moją największą satysfakcją jest to, że nauczyłem ludzi prawdziwej tolerancji i szacunku do osób chorych i niepełnosprawnych – mówi senator Stanisław Kogut.

Otwarcie Narodowego Centrum Autyzmu planowane jest na Boże Narodzenie 2018 roku. Każdy może wspomóc budowę tego ośrodka. Więcej informacji na stronie: www.fpon.org

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter