25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W sieci paranoi i miłości

Ocena: 5
622

Nawet w najbardziej mrocznych chwilach miłość i zaufanie mogą być najpotężniejszymi sojusznikami.

fot. kadr z filmu "Teoria Spisku"

Jaka jest różnica między teorią spisku a rzeczywistością? Sześć miesięcy! Ten dowcip w dzisiejszym świecie, gdzie inwigilacja jest na porządku dziennym, wydaje się całkiem prawdziwy. Film „Teoria spisku” (1997) doskonale ilustruje tę kwestię. Głównym bohaterem jest Jerry Fletcher (Mel Gibson), nowojorski taksówkarz i teoretyk spiskowy, który nieustannie dzieli się swoimi teoriami z Alice Sutton (Julia Roberts), prawniczką z Departamentu Sprawiedliwości USA. Alice, choć początkowo traktuje Jerry’ego z przymrużeniem oka, z czasem zaczyna dostrzegać, że jego teorie mogą mieć więcej wspólnego z rzeczywistością, niż by się wydawało.

Film pokazuje, jak cienka jest granica między paranoją a rzeczywistością. Jerry, choć wygląda na wariata, okazuje się ofiarą intrygi walczących między sobą służb. Jego miłość do Alice, choć początkowo wydaje się jednostronna i obsesyjna, staje się kluczowym elementem fabuły, prowadząc do ostatecznego rozwiązania zagadki. Jednym z najbardziej poruszających momentów jest scena, w której Jerry wyznaje Alice, że zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i obiecał jej ojcu, że będzie ją chronił. To wyznanie, odrzucone przez Alice, staje się fundamentem ich relacji i kluczem do zrozumienia motywacji Jerry’ego.

Film kończy się sceną, w której Alice odwiedza grób Jerry’ego, nie wiedząc, że jego śmierć została sfingowana przez tajną agencję. Jerry obserwuje ją z samochodu; dotrzymuje obietnicy, że nie skontaktuje się z nią, dopóki nie złapią wszystkich spiskujących przeciw nim. Alice, znajdując na swoim siodle przypinkę, którą zostawiła na grobie Jerry’ego, uśmiecha się, wiedząc, że Jerry gdzieś tam jest i czuwa nad nią.

Pomimo upływu ponad 25 lat film nadal dobrze się ogląda. Motywuje on do refleksji. Ukazuje, jak łatwo jest stracić zaufanie do świata i ludzi, ale także jak miłość i determinacja mogą prowadzić do odkrycia prawdy i ostatecznego zwycięstwa nad przeciwnościami. W dobie wszechobecnych medialnych manipulacji i teorii spiskowych jest przypomnieniem, że nawet w najbardziej mrocznych chwilach miłość i zaufanie mogą być najpotężniejszymi sojusznikami. Oczywiście wierzący ufa, że dobry i sprawiedliwy Bóg ostatecznie rozwikła wszelkie sprawy podsłuchów, intryg, donosów do mediów, przecieków…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Duchowny Prałatury Opus Dei w Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter