4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Senacie wystawa o historii rodów Piłsudskich, Bilewiczów i Butlerów

Ocena: 0
4021

"Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość" – to tytuł wystawy, otwartej w czwartek w holu Senatu. Ekspozycja przybliża litewską i żmudzką historię rodu Piłsudskich oraz skoligaconych z nim rodzin Bilewiczów i Butlerów.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Senatu Maria Koc przypomniała, że w ubiegłym roku przypadła 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. – Właśnie z Wileńszczyzny pochodzi znakomity, starożytny ród rodziny Piłsudskich, którego historia sięga wielu wieków wstecz. Przodkowie Piłsudskich zapisali się już na kartach historii Litwy na przełomie XIV i XV wieku, ale przecież ta wystawa dotyczy nie tylko rodu Piłsudskich, ale także rodziny Bilewiczów i Butlerów – powiedziała.

Jak dodała, ekspozycja przywołuje klimat domu rodzinnego marszałka Józefa Piłsudskiego. – Ojciec Józefa Piłsudskiego walczył w powstaniu styczniowym. Jego matka Maria bardzo dbała o rodzinę, o patriotyczne wychowanie dzieci, ich wykształcenie, a więc miłość do ojczyzny, ofiarność w walce o niepodległość wyniósł Piłsudski z rodzinnego domu. Jak te tradycje w domu rodzinnym się kształtowały, jak przebiegała młodość Józefa Piłsudskiego, z czego wynikało to jego wielkie przywiązanie do Polski i ta wielka potrzeba walki o niepodległość ojczyzny, ale też miłość do tej małej ojczyzny, do Wileńszczyzny – o tym wszystkim z tej wystawy się dowiemy – podkreśliła.

Wicemarszałek Senatu przypomniała też, że w młodości Piłsudski był związany z Polską Partią Socjalistyczną. – Kiedy jednak pod koniec 1918 roku członkowie PPS poprosili marszałka o poparcie ich ugrupowania ten powiedział, że jego przygoda z socjalizmem już się skończyła, jest kraj niepodległy i on teraz będzie pracował dla całej niepodległej Polski, nie będzie się wikłał w żadną partyjną działalność i popieranie jakiegokolwiek ugrupowania. Był w tym konsekwentny – powiedziała.

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę, że ludzie potrzebują wzorców do naśladowania, które "poprowadzą ich w kierunku budowania w sobie uczuć patriotycznych". – Taką osobą niewątpliwie zarówno zaraz po odzyskaniu niepodległości, jak i wcześniej, w trudnych latach dochodzenia do tej niepodległości, a także wiele lat potem, był Józef Piłsudski – zaznaczył.

Według Bonisławskiego, dodatkową wartość wystawy stanowią obszerne opisy historii rodów Piłsudskich, Bilewiczów i Butlerów. – Życzę, żeby dzięki wystawie postać Józefa Piłsudskiego była dla odwiedzających ten bardzo ważny w Polsce gmach takim właśnie wzorcem, dzięki któremu będą rosły kolejne pokolenia polskich patriotów – powiedział.

Ekspozycja składa się z 27 opatrzonych opisami plansz prezentujących m.in. fotokopię aktu urodzenia marszałka Józefa Piłsudskiego, zdjęcie Józefa Piłsudskiego z czasów gimnazjum oraz archiwalny kadr dworu Piłsudskich w Zułowie. Wystawa pokazuje także fotografię nagrobka Teodory Piłsudskiej z Butlerów na cmentarzu w Pojeślu, mapę walk powstańców na Litwie i Rusi, przygotowaną przez bibliotekarza z Rapperswillu Stanisława Zielińskiego. Są również m.in. zdjęcia dworu Piłsudskich w Pikieliszkach, trumny z prochami matki marszałka w kaplicy kościoła w. Teresy w Wilnie oraz urny z sercem marszałka Piłsudskiego.

Autorem wystawy jest wieloletni konsul w Ambasadzie RP na Litwie Piotr Wdowiak. Patronat nad wystawą objęły: Senat RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Ekspozycja była pokazywana w wielu placówkach w Polsce i Europie, m.in. w Muzeum Narodowym w Przemyślu, Arsenale Wrocławskim oraz Domu Polskim w Wilnie i Dyneburgu.

Daria Porycka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter