8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W roli życia

Ocena: 5
859

Kryzys ojcostwa trwa. A przecież jest to najbardziej męska przygoda, bo adrenalinę w rodzinie zapewnia właśnie mężczyzna!

fot. Monika Odrobińska

W Polsce żyje 18,6 mln mężczyzn, z czego 2/3 – w wieku produkcyjnym. Do żeniaczki jednak się nie kwapią – w miastach decydują się na ślub około trzydziestki. Ta granica wciąż idzie w górę, choć nie jest jeszcze tak wysoka, jak na Zachodzie, gdzie wynosi 33 lata. – Ogólnoświatowy kryzys ojcostwa wynika w dużej mierze z presji konsumpcyjnej – mówi Katarzyna Głowacka, fundatorka Fundacji Mamy i Taty oraz mama piątki dzieci i babcia. – Mężczyźni dużo pracują, by wiele osiągnąć, i są przywiązani do karier. Dodatkowo są ośmieszani wizerunkiem ojca w filmach i bajkach dla dzieci. Naszą najnowszą kampanię społeczną „Fajnie być tatą” kierujemy do młodych mężczyzn, którzy zastanawiają się nad wejściem w relację i ojcostwo. Chcesz być królem, olbrzymem, a może kucharzem? Piłkarzem? Lekarzem? Ról jest wiele. Ale jedna najważniejsza: tata.

Mężczyzna definiuje się przez pracę. Jeśli wykona projekt, dostanie szybką nagrodę: gratulacje od szefa i premię. O taką gratyfikację trudno w rodzinie. Poza tym pokolenie z przełomu wieków, tzw. milenialsi, bierze udział w wyścigu szczurów, ma słabe relacje ze znajomymi, nie ma przyjaciół, obserwuje rozpady związków – jak wynika z badań Ipsos, zleconych przez Fundację Mamy i Taty. Mężczyźni przyznają, że boją się zdrady – ale uwaga! – nie zdrady partnerki lecz swojej! Nie ufają sobie. Lękają się uzależnień, bo widzą, jak są powszechne. To pokolenie nie zna innego świata niż ten wykreowany po 1989 r., czyli zmierzający w stronę indywidualizmu – podsumowuje Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, a prywatnie tata dwóch córek i dwóch synów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter