29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie życia

Ocena: 0
2314
Marsze, festiwale, duchowe adopcje, projekcje filmów i wystawy. Tak w całym kraju wyglądały obchody Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia.
Tradycyjnie najdłużej świętowali mieszkańcy stolicy, gdzie pod hasłem „Chrońmy życie od poczęcia do naturalnej śmierci” przebiegał tegoroczny Tydzień dla Życia. Od 16 do 25 marca warszawianie uczestniczyli w konferencjach i rekolekcjach dla służby zdrowia, warsztatach rozpoznawania płodności oraz II Kongresie Demograficznym. Przez cały tydzień w intencji obrony życia modliły się warszawskie wspólnoty i stowarzyszenia w ramach akcji „Warszawskie Jerycho” zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

– O to, aby episkopaty poszczególnych krajów wprowadzały Dzień Świętości Życia, poprosił Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae. W Polsce obchodzimy go od 1998 r. – podkreśla ks. Dominik Koperski, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin kurii metropolitalnej w Warszawie. – Chcemy w ten sposób wszystkim pokazać, że każde życie jest święte i jest niezaprzeczalną wartością.

W niedzielę 25 marca w katedrach św. Jana oraz św. Floriana odprawione zostały Msze Święte, podczas których pasterze obu diecezji przypomnieli znaczenie obrony życia dla naszej cywilizacji. – Godność człowieka jest niepodważalna i niezbywalna – podkreślił w homilii kard. Kazimierz Nycz. – Żaden człowiek nie może się jej zrzec ani nikt nie może go tej godności pozbawić, ponieważ jej dawcą jest sam Bóg.

Metropolita zaznaczył, że podobnie jak ludzka godność, niezbywalna jest także godność rodziny, która pochodzi z boskiego ustanowienia i nie może podlegać modyfikacjom. Przypomniał, że każdy chrześcijanin ma prawo i obowiązek domagać się, by ochrona życia poczętego była zagwarantowana w prawie stanowionym. Jako wzór życia rodzinnego kard. Nycz wskazał na Nazaret, który ma być dla wszystkich szkołą modlitwy, pracy i miłości – Dzięki Bogu są jeszcze rodziny zapatrzone na Nazaret, które odważnie i mężnie podejmują trud przyjęcia kolejnego poczętego dziecka, choć często za swoją postawę płacą karę ubóstwa. To chcemy dziś przypominać wszystkim, także rządzącym, aby potrafili mądrze rodzinie pomagać, bo jest to droga do rozwiązania wielu problemów naszej cywilizacji – powiedział.

W katedrze warszawsko-praskiej Mszy Świętej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. W kazaniu mówił o zagrożeniach: – Na naszych oczach tworzy się kultura śmierci. Mamy żyć dla siebie i nawet innych zabijać, żeby nam się lepiej żyło. Kultura śmierci, jeśli nie zostanie zatrzymana, przekształci się w cywilizację śmierci i wszyscy w niej zginiemy. Dlatego tak ważny jest nasz marsz – podkreślał. – Codziennie, według bardzo powierzchownych obliczeń, ginie 100 tys. dzieci przed urodzeniem. Są już postulaty, by zabijać noworodki, które nie odpowiadają kryteriom jakościowym. Eutanazja prowadzi do śmierci kalek i osób starszych, które uważamy za nieproduktywne. To są elementy tworzonej cywilizacji śmierci. Z tej spirali śmierci musimy wyjść – przekonywał ordynariusz warszawsko-praski.

Wierni z obu diecezji połączyli się na Placu Zamkowym w Marsz dla Życia na czele z abp. Hoserem. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób, głownie młodzież i małżeństwa z dziećmi.

– Na Marsz przychodzimy co roku. Sami mamy dziecko i nasz synek był przez nas kochany od poczęcia. Chcemy być otwarci na życie, planujemy dużą rodzinę – mówią Natalia i Marcin Słuszewiczowie, którym po raz pierwszy w drodze towarzyszy siedmiomiesięczny synek. – Pracuję z parami borykającymi się z problemami z płodnością, więc tym bardziej rozumiem, jak wielkim błogosławieństwem dla rodziny jest każde dziecko – dodaje Natalia Słuszewicz.

Idący w Marszu trzymali transparenty z napisami: „Stop aborcji”, „Życie jest święte”, „Życie jest piękne”. Do tego ostatniego hasła odniósł się abp Hoser: – Nikt sobie życia nie dał, tylko je otrzymał. Dlatego dzisiaj niech będą naszą dziękczynną modlitwą słowa: dziękuję ci mamo, dziękuję ci tato, że daliście mi życie. Będziemy też mówić: dziękuję ci Panie Boże, że dałeś mi życie i że to życie jest w twoich oczach tak bardzo cenne.

Wierni z diecezji warszawsko-praskiej przynieśli ze sobą także przepisaną na białym materiale encyklikę Humanae vitae Pawła VI. Uczestnicy skandowali hasła: „Polska matka nie zabija”, „Nie zabijaj życia w sobie”. Punktem docelowym była bazylika Świętego Krzyża, przy której wspólnota Woda Życia, działająca przy parafii św. Jakuba, odegrała pantomimę. Młodzież rozdawała także cytaty z Pisma Świętego.

Po błogosławieństwie wierni wypuścili w niebo balony z intencjami modlitewnymi. Marsz zakończył koncert „Jutrznia dla nienarodzonych”.



O prawny zakaz procedury in vitro, promowanie naprotechnologii oraz wprowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej apelują uczestnicy pielgrzymki obrońców życia na Jasną Gorę. Wystosowali oni przesłanie, w którym nawołują również do zaprzestania dyskryminacji TV Trwam oraz do bojkotu produktów firmy PepsiCo, z uwagi na fakt wykorzystywania przez firmę z nią współpracującą komórek aportowanych dzieci w testach laboratoryjnych zapachów i smaków./kai



Ewelina Steczkowska, Iwona Świerżewska
Idziemy nr 14 (343), 1 kwietnia 2012 r.
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter