28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kraju młodych

Ocena: 4.3
1122

Śpiewają, tańczą, grają na bębnach! Tak na co dzień cieszy się młodzież w Kamerunie – jeśli znajdzie choćby najmniejszy powód do radości. Podczas narodowego święta, jakim jest Dzień Młodych, ich entuzjazm sięga zenitu.

fot. archiwum

Dzieje się tak co roku 11 lutego. Marsze, parady uliczne dzieci i młodzieży, wystawy sztuki, zawody sportowe podgrzewają emocje kameruńskiej młodzież do poziomu, który w Polsce z pewnością uznalibyśmy za przekroczenie granic. W krajach Afryki życie jest jednak bardziej intensywne. Bieda zmieszana z ulicznym kurzem, zapach potu spotęgowany brakiem wody, choroby, których nikt nie umie wyleczyć – sprawiają, że radość nawet z błahego powodu natychmiast sięga przeciwległego bieguna.

Radości jest dużo, bo kraj jest młody. Ponad 40 proc. społeczeństwa liczy mniej niż 15 lat. A młodość to ogromny potencjał. Właśnie o tym ma przypominać celebracja w tym kraju Dnia Młodych. Jest on obchodzony od 1962 r. Wtedy brytyjska, południowa część Kamerunu połączyła się z francuską i rząd zmienił nazwę narodowego święta Kamerunu z Dnia Narodowego na Narodowy Dzień Młodych. Dzień ten ma przede wszystkim ukazywać znaczenie młodzieży dla rozwoju kraju. Zazwyczaj święto to jest poprzedzone Tygodniem Młodzieży, podczas którego odbywają się konferencje, debaty i spotkania na poważne tematy, takie jak prawa i obowiązki młodych osób wobec państwa, odpowiedzialność za kraj. Oprócz wątków patriotycznych mocno obecna jest kwestia przedsiębiorczości i roli młodych na rynku pracy. W Kamerunie to poważny problem. Co roku z 30 tys. absolwentów wyższych uczelni jedynie 10 proc. otrzymuje zatrudnienie. Problemem jest nie tylko bezrobocie wynikające z ubóstwa kraju czy nie najlepiej prowadzonej polityki gospodarczej, ale też nastawienie młodych ludzi, którzy szukają przede wszystkim zatrudnienia w urzędach i placówkach państwowych. Znacznie rzadziej myślą biznesowo, także o tym, że sami mogliby dać zatrudnienie innym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter