24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W całej Polsce odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości

Ocena: 0
597

Rocznicowe obchody w tym roku miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Odzyskanie przed 102 laty niepodległości upamiętniono m.in. w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, tylko że w ograniczonej formie.

Fot. PAP/Rafał Guz

W Warszawie już po godz. 9 prezydent Andrzej Duda i osobno przedstawiciele miasta oraz innych partii nad ranem złożyli wieńce przed pomnikami m.in. Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu, marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, Wincentego Witosa przy placu Trzech Krzyży oraz przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim. W miesjcach tych wojsko pełniło warty honorowe.

Następnie prezydent RP wziął udział we Mszy św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrznosci Bożej oraz wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Andrzej Duda w orędziu telewizyjnym podkreślił, że pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji.

Dziękuję wszystkim, którzy przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych; dzisiaj to wyraz patriotyzmu. To świadectwo co znaczy prawdziwie obywatelska, odpowiedzialna postawa. Dziękuję za to z całego serca!

- powiedział prezydent.

Podziękował także lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia, jak również żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych.

Po południu w stolicy odbył się Marsz Niepodległości. Ze względu na sytuację epidemiczną miał się on odbyć w formie "rajdu samochodowego", jednak wiele osób zdecydowało się przejść pieszo przez stolicę. Doszło do zamieszek na niektórych skrzyżowaniach i błoniach wokół Stadionu Narodowego. Policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w stronę policjantów poleciały kamienie i race.

W sprawie zamieszek wypowiedział się m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jego zdaniem trudno obecnie rozstrzygnąć, kto za nie odpowiada.

Faktów nie znamy. Oczywiście powinniśmy zbadać tę sytuację, co to za grupy prowokowały te starcia, ale na pewno cała atmosfera od kilku tygodni podgrzewana jest nielegalnymi protestami społecznymi na ulicach

- dodał wicepremier. Policjanci zatrzymali osoby atakujące funkcjonariuszy.

Biorąc pod uwagę agresywne zachowanie niektórych uczestników środowego Marszu Niepodległości, konieczne było użycie środków przymusu bezpośredniego przez policjantów; za każdym razem były one adekwatne do sytuacji.

- oświadczył z kolei w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński dodając, że...

Obok zorganizowanego przejazdu mieliśmy do czynienia z równoległym nielegalnym zgromadzeniem, podczas którego dochodziło do szeregu incydentów polegających na agresywnych działaniach niektórych uczestników przemarszu, niszczeniu mienia i bezpośrednich atakach na policjantów zabezpieczających zgromadzenie

Szef MSWiA wyraził jednocześnie "uznanie dla tych wszystkich uczestników Marszu Niepodległości, którzy godnie uczcili dzisiejszą rocznicę".

Mam też nadzieję, że również organizatorzy +marszu+ właściwie ocenią zachowania, tych uczestników zgromadzenia, których postawa nie miała nic wspólnego ze świętowaniem niepodległości

- podkreślił.

+++++

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Mszy św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w katedrze na Wawelu przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Wszyscy jesteśmy wezwani, by służąc Ojczyźnie tworzyć wspólne dobro

- mówił w homilii arcybiskup. Ostrzegał przed próbami wprowadzenia do Polski "antychrześcijańskiej, neo-marksistowskiej kultury głoszącej pogardę dla świętości każdego poczętego życia.

W krakowskich uroczystościach uczestniczyli m.in. była premier, europoseł Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister w Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa Witold Kozłowski oraz przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda. Politycy przed mszą św. złożyli kwiaty przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego i sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich, a później także pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu i przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Ze względu na pandemię nie było tradycyjnego pochodu patriotycznego ulicami Krakowa, a Lekcja Śpiewania "Droga Niepodległości" odbyła się wirtualnie – w internecie.
+++++

W Gdańsku z okazji Święta Niepodległości na najwyższy maszt na Górze Gradowej wciągnięta została flaga narodowa.

Dziś na próbę wystawione jest bardzo mocno nasze człowieczeństwo i nasz patriotyzm. Tak, jak dzisiaj uśmiechamy się zza maseczek, żebyśmy ten nastrój świąteczny umieli utrzymać w sercu na co dzień. Bo to jest miara naszego patriotyzmu. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli. Budujmy razem silny Gdańsk, silne Pomorze i silną Rzeczpospolitą, Polskę zakorzenioną w Unii Europejskiej

- mówiła podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
+++++

We Wrocławiu pod pomnikiem Wojciecha Korfantego wieńce w asyście wojskowej złożyli wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz prezydent miasta Jacek Sutryk. Miejska delegacja przyjechała pod pomnik białoczerwonym Tramwajem Niepodległości, który przygotowało MPK. Pojazd będzie kursował przez całą środę po Wrocławiu. Specjalnym „pociągiem do historii” przygotowanym przez Kolej Dolnośląską i wrocławski oddział IPN z Wrocławia do Głogowa wyruszył marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się aktor Stanisław Melski. W trakcie przejazdu podróżni mieli okazję obejrzeć przygotowane prezentacje historyczne, dotyczące odzyskania niepodległości.
+++++

W Poznaniu wojewoda i przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających osoby i formacje zbrojnie zasłużone dla polskiej wolności. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podkreślił, że kwiaty były składane w imieniu wszystkich mieszkańców Wielkopolski jako wyraz pamięci i szacunku dla ojczyzny i orędowników jej niepodległości.

Dziś jesteśmy w domach, chroniąc się w tym trudnym czasie przed koronawirusem. Zachęcam, abyśmy wszyscy 11 listopada wywiesili przed domami czy na balkonach piękne biało-czerwone flagi. Pokażmy, że choć jesteśmy w murach mieszkań, to wypełniają je miłość i szacunek do Polski

– powiedział Mikołajczyk. Kwiaty zostały złożone przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, tablicą powstańca wielkopolskiego Franciszka Ratajczaka oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
+++++

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Czytaj także: Marsz Niepodległości 2020 (zdjęcia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter