21 kwietnia
sobota
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uzależnieni od gry

Ocena: 0
633

W wirtualnym świecie spędzają całe godziny, często bez snu i posiłków. Zaniedbują szkołę lub pracę, przestają utrzymywać kontakty z ludźmi. Najważniejsza jest gra.

fot. Lidia Molak/Idziemy

Od wpatrywania się w ekran psują sobie wzrok, a siedzenie w jednej pozycji niszczy kręgosłup. Jeszcze większe spustoszenie zaangażowanie w gry sieje jednak w psychice. Problem jest na tyle poważny, że eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie od gier komputerowych chcą wpisać na listę chorób psychicznych.

Zaczyna się niewinnie, od kilku minut gry zręcznościowej na telefonie albo tablecie. Z upływem czasu minuty zmieniają się w godziny, a wpatrzony w ekran gracz od prostych gier przechodzi do wirtualnych światów. I traci kontakt z rzeczywistością.

Problem uzależnienia od gier wideo nie jest nowy, ale jego skala powoli zaczyna wymykać się spod kontroli, także w Polsce. Ze statystyk wynika, że w naszym kraju jest niemal 16 mln graczy. Ilu z nich spędza przed ekranem tyle czasu, że można mówić o uzależnieniu? Według specjalistów to około 15 proc. wszystkich sięgających po tego typu rozrywkę. Problem w tym, że 15 proc. to 2 mln osób. Według WHO, jest to zaburzenie psychiczne, które może mieć naprawdę bardzo poważne skutki dla naszego organizmu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły