7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości religijno-patriotyczne w Palmirach

Ocena: 5
263

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czwartek 14 września, odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne na Cmentarzu–Mauzoleum w Palmirach, upamiętniające 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary niemieckich egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Mszy świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz z asystą Kapituły Kampinosko-Bielańskiej

fot. archwwa.pl

Uroczystości w tym miejscu zapoczątkował 30 lat temu prymas Polski, kard. Józef Glemp, a Kapitule Kampinosko-Bielańskiej powierzył obowiązek troski o cmentarz i przygotowanie obchodów w święto Podwyższenie Krzyża Świętego. – Dla Kapituły Kampinosko-Bielańskiej jest to dzień zebrania zwyczajnego – dodaje ks. Matteo Campagnaro, proklamator kapituły.

Kard. Nycz odprawił, w asyście kanoników kapituły, uroczystą Mszę Świętą za poległych w czasie II wojny światowej. W homilii metropolita warszawski podkreślił jak ważna jest ta uroczystość, szczególnie dla młodego pokolenia.

Przypominamy te straszliwe momenty naszej historii nie ku nienawiści, ale aby takie tragedie się więcej nie powtórzyły

- podkreślił kard. Nycz.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbyły się uroczystości państwowe, podczas których odczytano Apel Pamięci z udziałem  z udziałem wojskowej asysty honorowej. Następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce.

Kard. Nycz wraz z dyrektorem parku narodowego i kanoników Kapituły Kampinosko-Bielańskiej złożył wieniec na grobie ks. Zygmunta Sajny, proboszcza w Górze Kalwarii, którego 17 września 1940 roku z grupą ok. 200 osób, wywieziono z Pawiaka i rozstrzelano w lasach w Palmirach. Po ekshumacji w 1946 roku, która ujawniła, że ks. Sajna był torturowany (m.in. miał wybite wszystkie zęby dolnej szczęki), ciało kapłana złożono we wspólnej mogile na cmentarzu na Palmirach. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ks. Sajna znalazł się w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II włączył w poczet błogosławionych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter