20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości pogrzebowe Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej

Ocena: 0
2899

Biskup Antoni Dydycz przewodniczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela Mszy świętej żałobnej w intencji śp. Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

fot. PAP/Leszek Szymański

– Dla niej przeszłość nie była tylko historią – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. bp Dydycz. Hierarcha podkreślił, że sensem jej życia było przekazywanie kolejnym pokoleniom młodzieży „dziedzictwa zakorzenionego w kulturze, Ojczyźnie i wierze katolickiej”.

Przed ołtarzem umieszczony został portret Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej, a przed nim kwiaty w jej ulubionym, fioletowym kolorze.

W homilii bp Dydycz przypomniał drogę życiową pisarki, jej ulubionych poetów, związek z ziemią podlaską, a także jej pracę popularyzującą postacie m.in. Tadeusza Kościuszki, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina. Przywołał także jej działalność harcerską i cykl książek „Wierna rzeka harcerstwa”, propagujący najważniejsze postacie ruchu harcerskiego. – Zapewniamy, że będziemy szanować i dbać o ten dorobek. Pani Barbaro Ty jesteś ziarnem. Ono pozostanie w ziemi, w alei zasłużonych, ale właśnie po to, aby wydać owoce posilające nasze dusze, umacniające serca i utrwalające w naszej pamięci miłość do Polski, Twojej największej miłości – powiedział bp Dydycz.

– Polska żegna dziś postać wyjątkową, która oddała ojczyźnie życie, talent i serce - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w piątek podczas uroczystości pogrzebowych Barbary Wachowicz. – Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Barbary Wachowicz - wybitnej pisarki, dziennikarki, niestrudzonej orędowniczki polskiej kultury. Mistrzyni pióra i żywego słowa, której tak wiele wszyscy zawdzięczamy. (...) Pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie i wdzięczność za piękną, bogatą i niepowtarzalną kartę, jaką zapisała w dziejach naszej kultury i naszego narodu - napisał Duda w liście.

Prezydent podkreślił, że dzieła Wachowicz, która pozostawiła po sobie ogromny dorobek, pozostaną z nami na zawsze. – W swojej twórczości łączyła niezwykły kunszt pisarski z głębokim umiłowaniem Polski i Polaków, zwłaszcza tych wielkich, którzy dzięki niej ożywali - zauważył.

– O Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Stefanie Żeromskim czy Henryku Sienkiewiczu potrafiła mówić i pisać tak, jakby byli jej przyjaciółmi. Dzięki niej mogliśmy przeżywać dramatyczne chwile drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego razem z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Aleksandrem Kamińskim, Jankiem Bytnarem, Alkiem Dawidowskim, Alkiem Rodowiczem czy Tadeuszem Zawadzkim - dodał.

Jak przypomniał prezydent, Barbara Wachowicz pielęgnowała pamięć o polskich Kresach i otaczała troską naszych rodaków mieszkających na Wschodzie. – W jej osobie żegnamy wierną i oddaną mentorkę i przyjaciółkę polskich harcerzy (...), odznaczoną Złotym Medalem "Za Zasługi dla ZHP" oraz wyróżnioną Laską Skautową "Niezawodnemu Przyjacielowi" - dodał.

 

***

Barbara Wachowicz urodziła się w 1937 r. w Warszawie. Była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa UW oraz Studium Historii i Teorii Filmu łódzkiej filmówki.

Barbara Wachowicz jest autorką biografii wielkich Polaków: Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego czy Tadeusza Kościuszki. Stworzyła także serię „Wierna Rzeka Harcerstwa”, w której opisywała najważniejsze postaci polskiego ruchu harcerskiego. Była autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych, słuchowisk radiowych, wystaw i widowisk scenicznych.

W 1997 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Została doceniona również przez polskie dzieci. Otrzymała od nich Order Uśmiechu. W 2006 r., w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, została wyróżniona Honorowym Obywatelstwem Miasta Stołecznego Warszawy.

Za swoją twórczość i działalność została wyróżniona również Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Nagrodą Województwa Wielkopolskiego.

W 2010 r. biskup polowy Tadeusz Płoski uhonorował ją nagrodą „Benemerenti”, za „trud i oddanie w budzeniu wrażliwości, utrwalanie w społeczeństwie wartości chrześcijańskich i postaw patriotycznych i zapał serca w uczeniu miłości do Boga i Ojczyzny”. W laudacji podkreślano jej zasługi w upowszechnianiu wiedzy i krzewieniu miłości do Ojczyzny wśród młodych pokoleń Polaków.

W 2012 r. otrzymała nagrodę „Totus” Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. za propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia Polaków. Zmarła 7 czerwca w Warszawie w wieku 81 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter